Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Elektromobil versus klasický automobil

Elektromobil versus klasický automobil

Aké je porovnanie, výhody a nevýhody elektromobilov a automobilov so spaľovacími motormi?

Výhodou elektromobilov je veľmi dobrá akcelerácie. Dôvod vychádza z vlastností elektromobilov. Tie vám dávajú maximum prakticky od nulových otáčok. To je príjemné. Je tam možnosť rekuperácie. To znamená, že keď brzdíte elektromotorom, časť energie si môže elektromobil zachovať a použiť znovu. Dosť často to býva tak,, že keď dáte nohu dole z plynového pedálu, automobil začne trochu pribrzďovať. Niektoré modely sú nastaviteľné, akou silou. Jazda s elektromobilom je teda celkom príjemná. Toto je zvlášť výhodné do premávky, kde sa často mení rýchlosť, teda mestská premávka. Iné je to pri jazde na diaľnici. Tam naopak spotreba elektromobilu dosť výrazne rastie. Deje sa to kvôli väčšiemu odporu vzduchu, keď je jazda rýchlejšia, ale tiež väčšie prúdy znamenajú väčšie straty.  Elektromobil teda vyrába viac tepla, ktoré je nutné ochladiť. Proste elektromobil sa v tomto prípade chová opačne ako automobil so spaľovacím motorom. Tu je rozdiel medzi elektromobilom a automobilom so spaľovacím motorom, ktoré sú pre mestskú premávku menej vhodné.

Ďalším atribútom porovnania elektromobilu a automobilu so spaľovacím motorom je dojazd, rýchlosť nabíjania a najmä cena.

Ako tvrdí akademik Josef Morkus a jeho kolegovia z Centra vozidiel udržateľnej mobility Fakulty strojnej ČVÚT v Prahe: „ Keď máte elektromobil s trochu slušným dojazdom, tak ste na cene milión českých korún a viac. Tým sa dostávame do trochu rozporuplného postavenia, že keď človek nemá na to, aby si kúpil automobil za milión, tak sa bude snažiť udržovať stsré auto so spaľovacím motorom, vyrobené pred mnohými rokmi. Tieto staré autá majú emisie omnoho horšie ako nové automobily. Čo je protiklad, ktorý je hlúpy. Tým, že sa podporujú elektromobily, namiesto toho, aby sme sa snažili obnoviť vozový park za niečo, čo je emisne výhodnejšie a celkovo modernejšie. Tento násilný proces nemá veľa logiky.

Teraz závratne narastajú ceny energií a asi to bude trend aj do budúcnosti. Prechodom na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov, jej začína byť nedostatok. Ak však bude naďalej výrazne narastať počet elektromobilov, logicky by mala narastať aj spotreba elektriny. Čo to môže spôsobiť?  Tým, že rastie cena elektriny stiera sa jedna z výhod elektromobilov.

Aký trend v oblasti elektomobility je vo svete? Najviac preferujú elektomobilitu v Európe. USA sa elektromobilitou viac zaoberajú za vlády Bidena. Japonsko ide cestou diverzifikácie rôznych pohonov. V rozvojových  krajinách ako India, Južná Amerika a do budúcnosti Afrika nepredpokladáme, že budú mať dostatok elektrickej energie na rozvoj elektromobility. Čína na jednej strane podporuje elektromobily, hlavne z dôvodu problému so zamoreným ovzduším. Na druhej strane však Čína dramaticky zvyšuje ťažbu uhlia, z ktorého vyrába elektrickú energiu, pretože jej tam majú nedostatok.

Až budúcnosť ukáže, aké trendy nám prinesú ďalšie roky.

JUDr. Eva Žitná
Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *