Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Je elektromobil naozaj ekologický? (Part I.)

Je elektromobil naozaj ekologický? (Part I.)

Európska únia v posledných rokoch presadzuje a preferuje elektromobily. Elektromobily, samozrejme, majú svoj význam a zmysel pre určité účely použitia, ale ozývajú sa aj hlasy z vedeckých kruhov, ktoré sa na otázku elektromobility pozerajú z iného uhla.

Chcieť od elektromobilu úplnú náhradu za doteraz využívané pohony nie je príliš rozumné. To je podľa nášho názoru prehnané. Možností by malo byť viac.“, konštatuje aj v mene svojich kolegov akademik Josef  Morkus z Centra vozidiel udržateľnej mobility Fakulty strojnej ČVÚT v Prahe.

Iných možnosti je viac. „ Ďalší vývoj spaľovacích motorov vrátane zariadení, ktoré likvidujú či znižujú emiesie. Potom sú to hybridy, tých existuje celá  škála. Od jednoduchých až po tie, kde spaľovací motor stráca hlavnú úlohu a preberá ju elektrina“ upozornil. Do budúcnosti je možné brať do úvahy vodík. „ Tu sú základné dve otázky. Jednak cena, pretože na palivových článkoch sa používa ako katalyzátor platina, čo je pomerne drahá záležitosť. Druhá kardinálnejšia otázka je, kde brať čistý vodík. Musí byť veľmi čistý.“

Ďalšou variantou je pridávanie vodíku do nafty, spaľovanej v klasických agragátoch. „ Dosť účinne znižuje emisie. Nie je to ale dnes cesta populárna, pretože stále tam zostáva nejaký podiel nafty. Tým pádom emisné predpisy a ekologické pohľady na vec toto zatracujú, ale z nášho pohľadu by to pre určité prechodné obdobie bolo dosť zaujímavé,“ konštatuje Josef Morkus.

Do úvahy môžeme brať aj syntetické palivá. „Vzniká otázka, akým spôsobom sa budú vyrábať, pretože v princípe základom syntetického paliva je zase vodík a sme naspäť u toho, ž čoho sa vodík získa a z čoho sa vyrobí pôvodná elektrina, ktorú potrebujete.“

Alternatív je viac, preto je škoda, že Európska únia preferuje len jednu. V mestskej prevádzke je elektromobil využiteľný, ale ako univerzálne riešenie to nevidí ani akademik Josef Morkus s jeho kolegami.

Na to, aký je pohľad Josefa Morkusa z  Centra vozidiel udržateľnej mobility Fakulty strojnej ČVÚT v Prahe na ekologickosť elektromobilov sa pozrieme nabudúce.

JUDr. Eva Žitná
Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *