Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 948 799 710
info@uamk.sk
Slovensko

Jazda v noci a jej riziká.

Jazda v noci a jej riziká.

S prichádzajúcou letnou sezónou je aktuálnejšia otázka jazdy v noci a predvečerom. Veríme, že opatrenia spôsobené aktuálnou pandemickou situáciou sa natoľko uvolnia, že mnohí ľudia plánujú letné dovolenky. Jazda do zahraničia za oddychom a relaxom má však svoje nástrahy. Dĺžka trasy je často krát natoľko dlhá a únavná, že je vhodné predísť rizikovým situáciám, ktoré ju môžu skomplikovať. Noc si mnoho vodičov vyberá z dôvodu menšej frekvencie premávky, príp. kratším  čakacím dobám na hraniciach. Stáva sa však, že sú po práci vyčerpaní, nedostatočne oddýchnutí a to môže byť problémom a prekážkou bezpečnej jazdy. Toto riziko nie je dobré podceňovať.

Aj taká bežná banálna vec, ako je západ slnka je bezpečnostným rizikom. Organizmus a psychika sa prepína do oddychového, kľudového módu a to je nebezpečný jav. Vodič sa stáva pri jazde menej opatrný a predlžuje sa jeho reakčný čas. Jazda v noci môže rýchlejšie vyvolať únavu  zraku, kvôli svetlám a zmeneným svetelným podmienkam na ceste. V kombinácii s celkovou únavou organizmu má tento stav za následok mikrospánok. Predchádzať mikrospánku sa dá prísunom čerstvého vzduchu do automobilu, hlasnejšou hudbou, rozhovorom s posádkou a úplne najlepším riešením je odstaviť automobil. Ideálne na čerpacej stanici,  poprechádzať sa, rozhýbať celé telo, oddýchnuť si, doplniť tekutiny, príp. si aj pospať. Až po takejto bezpečnostnej prestávke pokračovať v jazde.

Zaujímavým, ale nie až takým prekvapujúcim zistením je fakt, že po dlhej ceste najviac dopravných nehôd vzniká len niekoľko kilometrov pred cieľom. Vtedy pozornosť vodiča klesá a  často krát s vidinou blížiaceho sa  cieľa zvyšuje rýchlosť. Predchádzajme psycho fyzickej záťaži pred a počas jazdy, aby jazda bola pre nás aj ostatných bezpečná !

Jazdite bezpečne, oddýchnutí a koncentrovaní na jazdu po celý rok!   

Autor: MUDr. Milan Ignjatovič, odborný konzultant ÚAMK SR, lekár – psychiater a psychoterapeut

Redakčne upravené ÚAMK SR

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ad
Ad