Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Fóbia ako prekážka pohodlnej a bezpečnej jazdy.

Fóbia ako prekážka

Na pocit pohodlnej a bezpečnej jazdy vplýva množstvo faktorov, pričom je nutné rušivé, škodlivé a nebezpečné faktory eliminovať. Počas jazdy za volantom automobilu môžu vzniknúť prekážky v podobe rôznych fóbií, ktoré nám zážitok z príjemnej, pohodlnej a bezpečnej jazdy pokazia a  spôsobia vážne dopravné situácie, či dokonca tragédie. Fóbia je jednoducho povedané strach. Z psychologického hľadiska vieme definovať mnoho okolností, ktoré prispievajú ku komfortu, či diskomfortu jazdy.

Nie každý človek si uvedomuje, že jazdu môže ovplyvniť aj intuícia, teda, keď vieme, odkiaľ veci prichádzajú a kam spejú alebo práve intuícia nám podvedome hovorí o tom, čo by sme mali počúvať a nie o tom, čo by sme chceli počuť. Je to akýsi vnútorný hlas. Príkladom intuitívnej jazdy za volantom je stereotypná každodenná cesta do práce, berieme ju až tak rutinne, že síce vieme, aká je cesta, rýchlosť, dopravné značky, ale na konkrétne detaily si nevieme spomenúť.

Prekážkou v pohodlnej a bezpečnej jazde môžu byť aj rôzne fóbie. Najčastejšie je to záchvat paniky uprostred jazdy, keď sa vzďaľujeme od bezpečného miesta, napr. od domova, naopak, keď sa k domovu blížime nič podobného sa nestane. Typické miesta, kde sa objaví panický záchvat pri jazde automobilom sú mosty, tunely ako aj viadukt.  Týmto spôsobom funguje agorafóbia (wikipedia), teda chorobný strach z pobytu v otvorenom priestore v kombinácii s panickým záchvatom. Najčastejší dopravný prostriedok, kde sa nám to môže stať je autobus, ďalej je to automobil, následne lietadlo a v minimálnej miere loď alebo vlak. Modelová situácie tejto fóbie je aj situácia, keď nás niekto iný vezie na svojom aute rýchlejšie, ako je nám príjemné. Záchvat paniky môže spôsobiť, že ohrozíme seba alebo aj vodiča neprimeranými reakciami, ktoré môžu viesť až ku dopravnej nehode.

Sociálna fóbia

je strach zo zlyhania alebo hodnotenia inými osobami. Vzniká v rodinách, kde bola prítomná veľká miera kritiky a málo pochvaly, ako aj v rodinách, kde jeden či obaja rodičia pili alebo boli závislí na akejkoľvek inej návykovej látke. Ľudská bytosť sa formuje a nasáva emócie z blízkeho okolia v období do 6 rokov veku. Ak v tomto období prevláda úzkosť a strach, v dospelosti sa to prejaví úzkostným správaním. Úzkosť je nevedomá alebo podvedomá emócia, ktorá vzniká ako sekundárna emócia a je vytesnená, takže sa nachádza v našom podvedomí.

Fóbia ako prekážka

V dospelosti sa ale môže prejaviť  napr. aj za volantom automobilu a pri jazde automobilom. Sociálna fóbia sa teda môže prejaviť aj pri držiteľoch vodičského oprávnenia, často krát v najnevhodnejšej chvíli. Jazda automobilom je pre sociálneho fóbika úzkostným stavom, ktorý ovplyvní štýl jeho jazdy a správanie sa za volantom natoľko, že môže byť pre seba aj ostatných účastníkov cestnej premávky nebezpečný. Môže nastať situácia, kedy sa vodič jednoducho zablokuje a nie je schopný pokračovať v jazde. Čím potenciálne môže vzniknúť nebezpečná dopravná situácia.

Ďalším príkladom sú podľa odborných štúdií prevažne ľudia, ktorí vlastnia vodičské oprávnenie 10, 20 aj 30 rokov a nikdy nejazdili, v prevažnej miere sú to ženy. Za volantom sú takíto jedinci neistí, úzkostní a tým pádom sú rizikom a prekážkou v bezpečnosti cestnej premávky.

Ľudia so sociálnou fóbiou po získaní vodičského oprávnenia sa pri jazde automobilom necítia komfortne, prudko reagujú na dobre mienené rady, často krát to vedie až k takej prehnanej reakcii, že už nechcú šoférovať, dokonca si nesadnú za volant doživotne. Aj na túto situáciu však existuje riešenie. Ako sme už uviedli v článku Agresivita za volantom veľmi účinná je expozícia alebo desenzibilizácia, teda vystavenie riziku v reálnej situácii a následné znižovanie precitlivelosti organizmu na konkrétnu stresovú situáciu s pomocou psychoterapeuta. Keďže samotná terapia je dobre štruktúrovaná a ide krok za krokom pri znižovaní expozičných rizík, je pomerne veľmi úspešná a mnoho ľudí po nej začne znovu jazdiť.

Izolované fóbie

Posledným druhom fóbií, ktorým sa budeme venovať v súvislosti s pohodlnou a bezpečnou jazdou v automobile sú izolované fóbie. Táto skupina je pomerne široká, takže pre jej pochopenie uvedieme, že vznikajú modelovaním v priebehu predchádzajúceho života, najčastejšie už v detstve. Vychádzajú zo zážitkov, ktoré sme prežili pri jazde automobilom alebo pri činnostiach, ktoré boli s jazdou v automobile spojené. Je ich veľmi veľa, ale spomenieme jednu špecifickú Je to izolovaná fóbia z lekárov alebo krvi, v prípade, že by sa človek s touto fóbiou stal účastníkom či svedkom dopravnej nehody, nie je schopný ani pomôcť zranenému, ani zavolať rýchlu zdravotnú pomoc.

Fóbia ako prekážka

Riešením týchto stavov je účinná terapia za prítomnosti skúseného psychoterapeuta, takže ak máte akýkoľvek problém, neváhajte kontaktovať odborníka. Dokáže Vám veľmi dobre pomôcť aj s prekonávaním fóbií, aby ste si užili príjemnú, pohodlnú a hlavne bezpečnú jazdu aj po preplnených cestách a diaľniciach.

Článok je spracovaný v spolupráci s uznávaným lekárom – psychiatrom, psychoterapeutom s dlhoročnou praxou  a odborným konzultantom ÚAMK SR MUDr. Milanom Ignjatovičom.

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *