Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Upozornenie – nové označovanie pneumatík!

nové označovanie pneumatík

Európska únia rozhodla o novom štítku na označovanie pneumatík. Okrem jasne identifikovateľného výrobcu, identifikácie typu pneumatiky, rozmeru pneumatiky, indexu nosnosti, rýchlostného indexu pribudne na novom štítku  QR kód a dva nové piktogramy. Označovanie pneumatík bude podobné ako u elektrospotrebičov, keď sa pneumatiky budú rozdeľovať do tried A, B, C, D a E. Doposiaľ bol tento rozsah A až G. Pneumatiky budú do jednotlivých tried zaradené podľa valivého odporu a účinnosti brzdenia na mokrej vozovke. Hlučnosť pneumatík bude označovaná nielen výškou decibelov, ako doteraz, ale aj triedami A, B, C.

Novinkou na štítku bude QR kód, obsahujúci ďalšie doplňujúce informácie o pneumatike z databázy EPREL ( Európska databáza výrobkov s energetickým označením). Databáza je aktualizovaná samotnými výrobcami a obsahuje produktové listy výrobkov. Prostredníctvom QR kódu na štítku sa spotrebiteľ dozvie všetky prístupné hodnoty pre konkrétnu pneumatiku, napr. aj údaje o začiatku a konci výroby konkrétneho daného modelu pneumatiky.

Ďalšou zmenou sú  dva piktogramy, z ktorých prvý informuje o zábere pneumatiky na snehu a druhý o zábere pneumatiky na ľade. Druhý piktogram je dôležitou informáciou hlavne pre spotrebiteľov na trhu v škandinávskych krajinách. Po zavedení nových štítkov označovania pneumatík bude spotrebiteľ lepšie informovaný o vlastnostiach pneumatík, čím sa v konečnom dôsledku zvyšuje aj bezpečnosť v cestnej premávke a znižuje spotreba a emisie. Venujte pozornosť výbere pneumatík, aby ste predišli zbytočným problémom!

Nové označenie
Zdroj: internet

 

POZOR, zmena je aktuálna od 1. mája 2021!

Jazdite bezpečne a so správnymi pneumatikami po celý rok!
Autor: JUDr. Eva Žitná
Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *