Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 948 799 710
info@uamk.sk
Slovensko
Slider

Upozornenie – nové označovanie pneumatík!

nové označovanie pneumatík

Európska únia rozhodla o novom štítku na označovanie pneumatík. Okrem jasne identifikovateľného výrobcu, identifikácie typu pneumatiky, rozmeru pneumatiky, indexu nosnosti, rýchlostného indexu pribudne na novom štítku  QR kód a dva nové piktogramy. Označovanie pneumatík bude podobné ako u elektrospotrebičov, keď sa pneumatiky budú rozdeľovať do tried A, B, C, D a E. Doposiaľ bol tento rozsah A až G. Pneumatiky budú do jednotlivých tried zaradené podľa valivého odporu a účinnosti brzdenia na mokrej vozovke. Hlučnosť pneumatík bude označovaná nielen výškou decibelov, ako doteraz, ale aj triedami A, B, C.

Novinkou na štítku bude QR kód, obsahujúci ďalšie doplňujúce informácie o pneumatike z databázy EPREL ( Európska databáza výrobkov s energetickým označením). Databáza je aktualizovaná samotnými výrobcami a obsahuje produktové listy výrobkov. Prostredníctvom QR kódu na štítku sa spotrebiteľ dozvie všetky prístupné hodnoty pre konkrétnu pneumatiku, napr. aj údaje o začiatku a konci výroby konkrétneho daného modelu pneumatiky.

Ďalšou zmenou sú  dva piktogramy, z ktorých prvý informuje o zábere pneumatiky na snehu a druhý o zábere pneumatiky na ľade. Druhý piktogram je dôležitou informáciou hlavne pre spotrebiteľov na trhu v škandinávskych krajinách. Po zavedení nových štítkov označovania pneumatík bude spotrebiteľ lepšie informovaný o vlastnostiach pneumatík, čím sa v konečnom dôsledku zvyšuje aj bezpečnosť v cestnej premávke a znižuje spotreba a emisie. Venujte pozornosť výbere pneumatík, aby ste predišli zbytočným problémom!

Nové označenie
Zdroj: internet

 

POZOR, zmena je aktuálna od 1. mája 2021!

Jazdite bezpečne a so správnymi pneumatikami po celý rok!
Autor: JUDr. Eva Žitná
Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ad
Ad