Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Toyota pripomínajúca Ferrari

Toyota Crown

Toyota začala predávať svoje auto, ktoré by sme pokojne mohli nazvať aj „Ferrari pre chudobných“. Japonská automobilka toto veľmi podobne vyzerajúce vozidlo ponúka za zlomok ceny.
Časy, kedy japonské automobilky definovalo kopírovanie cudzích vzorov, sú zrejme dávno preč, ale toto auto určite trošku pripomína moderné línie talianskeho Ferrari. A najmä pri modely Purosangue, len za asi desatinu jeho ceny môže niekto s novým Crown Sportom upútaš všetky pohľady.

Toyota Crown

Pred dvadsiatimi rokmi stvorila Toyota značku Scion, ktorá bola zameraná na americký trh. Oslovovať mala mladistvú klientelu, preto sa jej produkty dočkali pomerne agresívneho vzhľadu. K dispozícii potom boli v jedinej výbave, za čím stála snaha o čo najnižšiu cenu. Podobne potom napokon značka redukovala marketingové náklady, pretože zákazníkov oslovovala predovšetkým s pomocou virálnych kampaní. Týmto spôsobom sa jej podarilo v roku 2006, teda iba tri roky po svojom založení, predať počas dvanástich mesiacov 173 034 áut.

Toyota Crown

Obchodný model Scionu sa však hlavne po prepuknutí finančnej krízy v roku 2008 stal neudržateľný. Oveľa podstatnejšie však bolo, že hneď nasledujúci rok bol prezidentom Toyoty zvolený Akio Toyoda, vnuk zakladateľa japonskej automobilky a nadšenec áut do špiku kosti. Ten rozhodol, že budúce projekty značky už nebudú také nudné ako doteraz, hoci spoľahlivosť, ktorá Toyotu preslávila, musí byť zachovaná. To sa podarilo a automobilka tak bola razom v kurze aj u mladých.

V roku 2017 tak boli aktivity Scionu ukončené, duch tejto značky ale evidentne nebol zabudnutý. Jasne viditeľný je v poslednej novinke Toyoty, ktorá až nápadne pripomína Ferrari Purosangue. O plagiátorstve ale v prípade japonského SUV zvaného Crown Sport nemôže byť ani reč. Napríklad úzke čelné svetlá sú pre rodinu áut, do ktorej patrí crossover, sedan a ktorý sa budúci rok rozrastie o kombi a veľké SUV, v trochu inej podobe tradičným prvkom. Všetkým potom budú nadelené aj prelisy na bokoch. Pri pohľade na interiér auta je rukopis Toyoty dosť zjavný, čím si zachovali svoj vlastný štýl.

Toyota Crown

Crown Sport meria 4 720 milimetrov na dĺžku, 1 880 mm na šírku a 1 556 mm na výšku. Ďalej tu máme rázvor 2 770 mm, o malé SUV teda naozaj nejde, aj keď to z fotiek veľmi nevyzerá. Na Scion je pritom nadviazané ako vzhľadom, tak obchodnou politikou. SUV bude totiž k dispozícii iba v jedinej výbavovej úrovni Hybrid Sport Z, pričom zákazníci si budú môcť vybrať zo šiestich monotónnych a piatich dvojfarebných kombinácií exteriéru. Dvojfarebný potom môže byť aj interiér.

Toyota Crown

Ponuku zatiaľ tvorí iba jedno ústrojenstvo, a síce 2,5-litrový štvorvalcový hybrid, ktorý na všetky štyri kolesá posiela cez automat eCVT 234 koní. Bližšie dáta o hnacom ústrojenstve zatiaľ chýbajú, pričom o chystanom plug-in hybridnom variante, ktorý bude odhalený v decembri, nepadlo dokonca ani slovo. V prípade aktuálne ponúkaného prevedenia však možno počítať so zrýchlením na stovku pod 8 sekúnd, a to aj napriek hmotnosti, ktorá vyrástla na nie práve nízkych 1 810 kilogramov.

Toyota Crown

Ceny v Japonsku štartujú na 5,9 miliónoch jenov. Kupci môžu v základe okrem už spomínaného počítať aj s 21-palcovými zliatinovými kolesami, 12,3-palcovým displejom multimédií či riadením zadnej nápravy a rozsiahlou bezpečnostnou výbavou. Automobilka aktuálne počíta s výrobou 700 exemplárov mesačne, čo je tak nízko nastavená latka, že Toyota Crown Sport vlastne ani nemôže byť neúspešná. Skôr počítame so správou o prekonaní všetkých očakávaní.

Toyota Crown

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *