Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Toyota Century 2023-2024

Toyota Century 2023-2024

Toyota pripravuje ďalší luxusný automobil v segmente SUV. Nadviazať má na legendárnu limuzínu.
Nové SUV od Toyoty totiž bude svojim spôsobom dopĺňať legendárnu luxusnú limuzínu Century. Pripomeňme, že Toyota Century sa oficiálne predáva iba v Japonsku, a to už od roku 1967. Aktuálne je napriek tomu v ponuke iba tretia generácia, ktorú značka na trh uviedla v roku 2018. Pod kapotou 5.335 milimetrov dlhého sedanu pracuje hybridné pohonné ústrojenstvo s piatimi a elektromotorom, výkon sústavy dosahuje 317 kW. Predchádzajúce dve generácie sa mimochodom spoliehali na vidlicový dvanásťvalec.

Meno vozidla, ktoré je v angličtine výrazom pre storočie, potom pripomína Sakichiho Toyodu, zakladateľa spoločnosti Toyota. Práve v roku 1967 automobilka oslavovala sto rokov od jeho narodenia.
A už vtedy novinka mala jasné poslanie, ktorého sa drží dodnes. Ide o vrcholnú reprezentatívnu luxusnú limuzínu s celým radom neobvyklých riešení a nápadov, zlepšujúcich pohodlie posádky – okrem bohatej komfortnej výbavy ide napríklad o ponuku vlneného čalúnenie, ktoré je u zákazníkov vo veľkej obľube. Je totiž tichšia ako koža a pri pohybe pasažiera nevŕzga… Century mimochodom slúžia aj japonskej cisárskej rodine. Cena súčasného prevedenia štartuje na sume 20.080.000 japonských jenov, čo je v prepočte asi 120.000€.
Prvotriednu povesť značky Century by Toyota rada využila pre ďalší model, ešte v auguste tohto roku by podľa webu Nikkei mala predstaviť SUV, ktoré ponesie rovnaké meno. V ponuke značky sa vozidlo samozrejme zaradí na vrchol, teda nad Land Cruiser. Štát by mal minimálne 15 miliónov jenov, v prepočte 100.000€ , a na rozdiel od limuzíny sa zrejme bude predávať nielen v Japonsku.

Technický základ údajne poskytne nedávno odhalená Toyota Grand Highlander, novinka však má byť ešte väčšia, počíta sa s dĺžkou okolo 5,2 metra a trojmetrovým rázvorom. Interiér však bude len päťmiestny, Grand Highlander ponúka tri rady sedadiel.
Vzhľadom na domnienku, že luxusné SUV využije meno Century, môžeme predpokladať, že novinka na limuzínu nadviaže aj dizajnom. A práve z tejto premisy vychádza návrh grafika motoristického webu Kolesa, ktorý ponúka vlastnú predstavu, aké by veľké SUV mohlo vyzerať. Podobnosť so sedanom je úplne zrejmá, proporcie a tvar karosérie potom vychádzajú z Grand Highlandera.

Uvidíme, ako veľmi sa táto vízia dostane do reality.

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *