Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Riziká pretankovania.

Riziká pretankovania.

Tankovanie je bežnou súčasťou života každého vodiča. Aj pri tankovaní automobilu platí, koľko ľudí, toľko chutí. Niektorí vodiči tankujú svojho tátoša častejšie po malých množstvách, iní zas majú vo zvyku natankovať plnú nádrž.

V každom prípade aj pri tankovaní je nutné myslieť na určité pravidlá. Benzín a nafta sú kvapaliny, teda platia na ne fyzikálne zákony. Obe palivá sa odparujú a dokážu zväčšiť svoj objem na základe vonkajšieho počasia, nezávisle na tom, či je leto alebo zima. Na tento fakt prihliada konštrukčné riešenie palivových nádrží, ktoré obsahujú aj expanzné priestory. Reálny objem palivovej nádrže je obvykle väčší, ako objem, ktorý je deklarovaný v technickom preukaze. Určité množstvo paliva sa však nachádza aj v palivovom systéme automobilu. Keď nádrž preplníte palivom, toto už nebude mať v nádrži a celom palivovom systéme  priestor a vytečie. Poškodenie laku automobilu sa v tejto situácii stane tým menším problémom. Môže sa však stať závažnejšia situácia, ktorá nepriaznivo ovplyvní celú palivovú sústavu a dôjde k  značnému poškodeniu vozidla.

Oveľa závažnejším poškodením vplyvom pretankovania je znefunkčnený systém ORVR. Systém slúži na odvádzanie palivových výparov do motora, kde sú následne použité ako palivo. ORVR je teda primárne používaný na nasávanie plynov, ktoré vznikajú odparovaním paliva. Ak však nasaje samotnú kvapalinu, dochádza k jeho znefunkčneniu. Záludnosťou tohto problému je fakt, že táto chyba sa nemusí navonok vôbec prejaviť. Dá sa zistiť diagnostikou pripojením cez palubný počítač a v niektorých prípadoch aj softvérovo odstrániť. Závažnejší problém nastáva vtedy, ak došlo k fyzickému poškodeniu ORVR, kedy už pomôže len jeho výmena.

Motoristi, dávajte si pozor aj pri tankovaní.
Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *