Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 948 799 710
info@uamk.sk
Slovensko

Motoristi motoristom

Motoristi motoristom

Motoristi motoristom

Slider

Ako vybrať zimnú zmes do ostrekovačov?

Ako vybrať zimnú zmes do ostrekovačov

Zmes v ostrekovačoch nepatrí síce k základným prevádzkovým kvapalinám automobilu, bez nej by sme sa síce pohli, je však rovnocenne dôležitá pri prevádzke automobilu.

Každý motorista vie, že na trhu sú ponúkané letné a zimné zmesi do ostrekovačov. Na kvalite letnej zmesi si nemusíme dať záležať až v takej miere, ako je to pri výbere zimnej zmesi.

Podozrivo nízka cena môže byť indikátorom nekvality. Letnú zmes vyberáme v podstate len na základe čistiaceho účinku a vône, pri zimnej musíme brať do úvahy viacero jej vlastností. Zimná zmes do ostrekovačov musí byť schopná rozmraziť snehovú a ľadovú vrstvu na čelnom skle automobilu. Nesmie zamŕzať pri teplotách do asi – 20° Celzia, na trhu sú aj zimné zmesi, ktoré odolajú aj mrazu – 40° Celzia. Tento atribút má význam hlavne v situácii, keď je nutné očistiť sklo aj počas jazdy bez toho, aby sa na čelnom, ale i zadnom skle nevytvorila súvislá ľadová vrstva.

V niektorých prípadoch netreba čelné sklo čistiť škrabkou na ľad, stačí použiť väčšie množstvo ostrekovacej kvapaliny. V tejto fáze vstupuje na scénu kvalita zmesi do ostrekovačov. Lacné a menej kvalitné kvapaliny do ostrekovačov obsahujú ako jednu z hlavných zložiek  jedovatý metanol. Metanol, známy aj ako metylalkohol či drevný lieh, je najjednoduchší alifatický alkohol. Je tekutý, horľavý a veľmi jedovatý, ale nie priamo toxický. V pečeni sa metabolizuje na formaldehyd a následne kyselinu mravčiu, ktorá poškodzuje zrakový nerv a spôsobuje opuchy sietnice a acidózu vedúcu až k smrti. Metanol sa používa aj ako denaturačné činidlo technického etanolu (https://sk.wikipedia.org/wiki/Metanol).

Zimná zmes do ostrekovačov s obsahom metanolu síce pri používaní nezamrzne, roztopí sneh aj ľad, nedochádza k zamrznutiu ostrekovacej kvapaliny v systéme, ani na okne, poškodzuje však iné segmenty ostrekovacieho systému Pri používaní zmesí s obsahom metanolu dochádza k poškodeniu plastového krytu ostrekovača, gumových aj plastových tesnení okolo okien, ale aj k poškodeniu laku auta.

Ďalšou zložkou, ktorá je v zimných zmesiach do ostrekovačov nebezpečná je acetón.  V súčasnosti sa už acetón pri výrobe nepoužíva, ale v podomácky vylepšených zmesiach do ostrekovačov by sme ho možno ešte niekde našli. Pri výbere zimnej zmesi do ostrekovačov Vám odporúčame prečítať si zloženie a zamerať sa pri kúpe na také produkty, ktoré obsahujú etylénglykol, lieh alebo rôzne demineralizovanej vody. Ich cena síce môže byť trochu vyššia, ale táto investícia sa Vám vráti v podobe menších nákladov na prevádzku automobilu, ako aj pocitom bezpečnej jazdy v zimnom období s čistým čelným sklom.

S jasnou hlavou a čistým sklom jazdite nielen v zime.
Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Prosím prihláste sa ak chcete pridávať komentáre.

Ad