Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Sú syntetické palivá ekologickejšie?

syntetické palivo

Tlak na znižovanie emisií CO2 sa čoraz viac prejavuje aj v snahe hľadať alternatívne a inovatívne riešenia na znižovanie negatívneho dopadu emisií na životné prostredie.

Jednou z ciest na dosiahnutie uhlíkovej neutrality v doprave je elektromobilita. Environmentálnou záťažou sú však hlavne akumulátory elektromobilov.  Pri ich výrobe sa používajú vzácne kovy napr. kobalt a nikel, ktorých ťažba životnému prostrediu vôbec neprospieva, skôr mu škodí. Ďalšou environmentálnou záťažou je ich degradácia. Takže to,  čo sa nám na prvý pohľad môže zdať ekologické, až také ekologické byť nemusí.

Medzi odbornou verejnosťou začína byť aktuálna otázka alternatívnych palív, teda synteticky vyrábaný benzín a nafta. Čoraz viac spoločností vidí budúcnosť práve v syntetických palivách.

syntetické palivá

Keďže nie je nutné meniť existujúcu technológiu, syntetické palivá by mohli používať nielen nové automobily, ale aj staršie. Syntetické palivá produkujú podstatne menej emisií CO2 ako klasické palivá. Umelé palivá sa syntetizujú  z vodíka a oxidu uhličitého pomocou zelenej elektriny. Používanie syntetických palív môže v budúcnosti znamenať veľký a rýchly prínos pre zníženie uhlíkovej stopy. Nevýhodou výroby syntetických palív je to, že na výrobu  1 litra syntetického paliva je spotrebované asi 25 kWh elektrickej energie.

Odborníci však očakávajú, že cena syntetických palív klesne. Prispieť k tomu môže aj pro-ekologicky orientovaná legislatíva v oblastí daní.

Uvidíme, čo nám prinesie budúcnosť v oblasti používania syntetických palív…

Jazdite bezpečne s benzínom, naftou aj elektrickou energiou!
Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *