Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Honda e končí

honda-e

Situácia v súvislosti s elektromobilmi, zdá sa, že pre automobilky nie je až tak ružová, ako sa to najprv mohlo zdať. Svoje o tom zrejme tuší aj automobilka Honda. So svojim modelom e už navždy skončila. Znamená to, že každý, kto sa pre tento automobil rozhodol si už môže vybrať len zo skladových zásob.
Japonská automobilka totiž malý batériový hatchback postupne sťahuje z ponuky prakticky v celej Európe. Konfigurátory navonok ešte fungujú v Británii alebo Švajčiarsku, súhrn ale už nikam nevedie, takže na starom kontinente to má definitívne spočítané. Hoci toto sympatické a nadčasové autíčko malo svojich priaznivcov, zrejme ekonomika nepustí.
Mala zaujímavý retrodizajn pripomínajúci prvú generáciu Hondy Civic zo začiatku 70. rokov, päť veľkých displejov namiesto klasickej palubnej dosky, pohon zadných kolies a na mestské mini slušnú dynamiku i obratnosť.

Honda e bola na náš trh uvedená len v polovici roka 2020 so základnou cenou 35 tisíc eur, lenže na žiadne zaujímavé čísla nedosiahla. To by ešte nebol problém. Slovensko je v počte predaných batériových áut v Európe na chvoste spolu s pár krajinami. Problém bol v tom, že o ňu nebol záujem ani na najväčšom európskom trhu, teda v Nemecku. A táto ekonomicky silná krajina je pre automobilky kľúčová.
Ešte v roku 2021 si ju bolo ochotných kúpiť na západ od ČR 1256 motoristov, potom ale čísla prudko spadli. V roku 2022 si ich Nemci objednali len 677 kusov a zvyšok kontinentu na tom nebol lepšie. Predalo sa ich 1545. A to Honda nemala veľké oči. Pôvodne ich chcela v EÚ predávať okolo 10 tisíc ročne.

Tento rok dopadol ešte horšie. Podľa čísiel Automotive News Europe sa od januára do augusta našlo na celom kontinente len 464 zákazníkov a Nemci nad malým „éčkom“ tiež zlomili palicu. Podľa Autobildu sa ich od začiatku roka do októbra 2023 predalo 101 kusov.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *