Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Elektromobil alebo „spaľovák“?

Elektromobil alebo „spaľovák“

Všetkých motoristov  v súčasnosti určite trápi otázka zvyšovania ceny pohonných látok. Súčasné ceny určite nikoho netešia, majitelia elektromobilov však dosiaľ jazdili takmer za rovnaké ceny.

Keďže však cena elektriny rastie, nemusí byť tento stav trvalý. Takmer s istotou vieme konštatovať, táto skutočnosť sa pretaví aj do prevádzky elektromobilov. Náklady na jazdu elektromobilom budú rovnaké, možno aj vyššie ako náklady na cestu spaľovákom.

Zatiaľ síce stále platí, že jazda elektromobilom je asi o polovicu lacnejšia ako jazda spaľovákom, ale pri zvyšujúcich cenách energií toto nemusí v budúcnosti platiť.

Nemecký portál AutoBild porovnal ceny na nemeckom trhu. Z porovnania vyplynula skutočnosť, že pri júnovej cene 1kWh 22 centov by náklady na jazdu elektromobilom so spotrebou 20kWh/100km boli 4,4 €/100km. Avšak pri cene 31 centov za 1 kWh by už náklady stúpli na 6,20€/100km. Treba však vziať do úvahy aj dôležitý fakt, že spomínané porovnanie sa týka najvýhodnejšieho domáceho nabíjania.

Ako uvádza nemecký AutoBild:“ Elektromobilom stojí 100 km zhruba 7 €, pri spaľováku je to niečo vyše 14 €, čiže dvojnásobok. Ak by ale dodávatelia elektrickej energie zvýšili ceny spotrebiteľom v pomere 1:1, teda o 300 %, pretože o toľko vzrástla cena elektriny na burze, 100 km elektromobilom by razom stálo trikrát viac, teda približne 21 €.“

Budúcnosť ukáže, ako sa súčasná ekonomická situácia odrazí na výhodnosti prevádzky elektromobilov a teda aj na preferenciách pri kúpe vozidiel.

Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika

Jozef Bek
Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *