Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Zamyslenie na nedeľu…

Zamyslenie na nedeľu

Súčasná spoločenská situácia a sociálna klíma je znepokojujúcim javom. Ľudia akosi strácajú ľudskosť.

Veľmi markantne sa to prejavuje hlavne na sociálnych sieťach. Tu sa mnohí dožadujú svojich „práv“…niekedy viac, inokedy menej slušne. Pociťujú nutkavú potrebu vyjadriť svoj názor, pustiť zo seba svoj hnev, frustráciu, obavy, strach, krivdy a skryté utajované potláčané pocity. Osobné útoky, invektívy, vulgárnosť a osočovanie nám v tejto chvíli nepomôžu.

Ale konkrétne k veci…

V súčasnosti rezonuje v spoločnosti téma cyklistiky, ktorá rozdúchala vášne na mnohých frontoch, ako aj na odborných stránkach. Nezaznamenala som však nikde ( opravte ma, prosím, ak sa mýlim) pohľad ľudský. Snahu o vyriešenie problému, o konštruktívny dialóg, o vyjasnenie si postojov a názorov za jedným stolom, ale hlavne snahu o upokojenie vyburcovaných vášní.

Doterajšie výstupy boli skôr prilievanie oleja do ohňa z viacerých strán.

Každý ľudský život má najväčšiu hodnotu, nič cennejšie totiž nie je. Neverím, že existuje niekde človek, ktorý by si sadal za volant s tým, že ublíži inému človeku. Neverím, že existuje cyklista, či chodec, ktorý sadne na bicykel či vyjde z domu ako chodec s myšlienkou, že dnes, práve teraz je obeť…

Ak je niekto nedisciplinovaný, nezodpovedný a bezohľadný, je jedno, či je chodec, cyklista alebo vodič, vždy je bezpečnostným rizikom, ak sa stane účastníkom cestnej premávky.

Každá dopravná nehoda alebo aj iný bezpečnostný incident je tragédia, o to väčšia vtedy, ak sa neskončí len pokrčenými plechmi, ale újmou na zdraví, či nebodaj fatálne – smrťou.

Takže vyzývam ľudí, ktorým nechýba ľudskosť: Poďme spoločne hľadať konštruktívne riešenia. Nielen bezhlavo vykrikovať, že treba čosi robiť, zamyslime sa a hľadajme cestu AKO to urobiť, konfrontujme slušne svoje názory, odstraňujme trecie plochy, nevyhrocujme už aj tak zlú sociálnu klímu.

Spojme ľudí za dobrú vec OCHRANU ĽUDSKÉHO ŽIVOTA A ZDRAVIA.

JUDr. Eva Žitná
Redakcia ÚAMK SR

Príspevok je vyjadrením súkromného názoru občana, uverejnený s láskavým povolením  a súhlasom ÚAMK SR.

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *