Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

V Grécku našli úplne novú, Škodu Favorit, je na predaj.

Skoda_Favorit_1993_nejeta_nevybalena_prodej_02

No koho by bolo napadlo, že jednou z možných ciest, ako prísť k peniazom, je kúpiť v roku 1993 novú Škodu Favorit, zavrieť ju do garáže a o nejakých 29 rokov neskôr ju ponúknuť na predaj?
Robí sa to takto bežne, ale v tom prípade to asi úmyslom nebolo.
Prečítajte si tento veľmi zaujímavý príbeh.

Škoda Favorit asi predstavovať už nikomu nemusíme. Ani dnes nie je problémom vidieť niektorý, z viac ako 1 milióna vyrobených kusov tohto auta bežne na našich cestách. Hoci už ich je menej ako pred pár rokmi, ale ešte bezproblému stále jazdia. Nikdy to samozrejme nebolo nejako extra dokonalé vozidlo, ale pre históriu českej automobilky to bol jeden z ich prelomových modelov.

A v ďalekom Grécku si v tom čase niekto kúpil jedno z nich. To, že s ním plánoval jazdiť, je zrejmé z toho, že na aute sa nachádza diaľničná známka z roku 1994. No zrejme sa na diaľnicu asi nikdy ani nedostalo. Na tachometri má najazdených iba 34 kilometrov.

Prvý majiteľ vozidla. podľa dostupných informácií v roku 1993 odišiel s vozidlom od dílera Škody do svojej podzemnej garáže,to bolo asi 25 km.

No tam zistil, že „riadenie je poriadne stresujúci zážitok a auto už nikdy riadiť nechce.“ Či ho stresovala jazda na samotnom Favorite, alebo len šoférovanie sa už asi nikdy nedozvieme. Každopádne sa uskladnením auta v podzemnej garáži, kde ho našli o 29 rokov neskôr, zasadil o „vznik“ možno toho najzachovalejšieho Favoritu, ktorý možno v roku 2022 vidieť mimo múzea Škody. A možno ani tam nemajú taký originálny skvost.

Auto totiž skutočne celých 29 rokov stálo, až kým bolo v máji tohoto roku dovezené do servisu a potom ihneď na fotenie. O jeho pôvodnom stave nemá zmysel pochybovať. Pár malých škrabancov, spôsobených takmer 30 ročným státím v garáži, je na aute viditeľných, ale to je všetko. Interiér, podvozok, motor, akýkoľvek detail hovoria za všetko. Predávajúci ako dôkaz pridáva aj to, že za vozidlo po celých 29 rokov nebola platená v Grécku cestná daň. Pretože jednoducho nikdy po cestách nejazdilo.

Ide o raritu svojho druhu, úplne výnimočná vec, možno až svetový unikát, aj vďaka svojmu príbehu.

Nie je teda divu, že priťahuje pozornosť zberateľov z celého sveta, ako upozorňuje aukčná firma Collecting Cars. A jeho cena? Aktuálna dosiahnutá cena činí 18 000 Eur.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *