Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

ÚAMK informuje

Foto 3

Viaceré z návrhov a opatrení Európskej únie (EU) na zvládnutie energetickej krízy  sú pre Slovenskú republiku (SR)  z krátkodobého hľadiska kontraproduktívne,
konštatoval europoslanec  Robert  Hajšel  na stretnutí s regionálnymi novinármi v Banskej Bystrici.

Zdôraznil, že SR prejavila veľkú solidaritu a jednotu s opatreniami EU, ale jej vláda mala viac urobiť pre ochranu svojej elektrosústavy. Ceny elektrickej energie má SR  zastropované do konca tohto roka. Cena plynu sa v súčasnosti nedá prejudikovať. „Už máme pokrytých 35 až 40 percent spotreby plynu v EU a zásobníky naplnené ruským plynom do polovice. Od 8.decembra 2022 by malo platiť  totálne embargo na dovoz ruskej ropy.  Európske krajiny však stále nepriamo obchodujú s touto komoditou, lebo  ju prevážajú svojimi tankermi do tretích krajín,“  dodal Hajšel.

Pri zastropovaní cien energii v EU podľa neho kladú veľký odpor Nemecko a Holandsko. Európska komisia (EK)  sa zaviazala predložiť do konca tohto roka   návrh na spoločný nákup energií.

Vláda SR až do konca septembra tohto roka nevyužila asi 6,5 miliardy eur zo starých nevyčerpaných eurofondov  na  kompenzácie vysokých cien energií,“ uviedol Hajšel.

 

Foto 8

 

Europoslanec  Michal Wiezik z frakcie Obnovme Európu konštatoval, že o zvyšovaní cien  fosílnych palív  sa hovorilo v EU už v septembri 2021 pred vypuknutím vojnového  konfliktu na Ukrajine. Neskôr prijaté sankcie EU voči ruskému agresorovi boli podľa neho etickým, morálnym a ťažkým rozhodnutím. Jeho dôsledky pociťuje aj SR.

Za pozoruhodný počin označil Wiezik, že v tak krátkom čase sa znížil 40 percentný podiel ruského plynu na európskom trhu o takmer tri štvrtiny na súčasných 8 až 9 percent. „Odstrihávanie sa od ruského plynu je v súzvuku s budúcnosťou Európy a  jej prechodom na obnoviteľné zdroje energií. Zastropovanie cien energií sa odvíja od situácie na trhu s nimi.  Jedným z mechanizmov je aj presmerovanie nadmerných ziskov výrobcov aj obchodníkov s energiami. Týmto spôsobom je možné identifikovať na európskom trhu a presunúť do podnikov  114 miliárd eur. SR sa tieto kompenzácie netýkajú.  Naše elektrárne predali ešte nevyrobenú elektrickú energiu za cenu 50 eur za megawatthodinu, “ doplnil Wiezik.

Európska komisia v rámci rokovaní so SR poskytla možnosť využiť nevyčerpané prostriedky 8 miliárd eur z eurofondov na kompenzácie vysokých cien energií.

„ Musíme prejsť od využívania fosílnych palív na obnoviteľné zdroje energií. Ich podiel v súčasnosti rastie ešte rýchlejšie, ako sme predpokladali v mierových časoch. Je hriechom, že nevyužívame obrovský potenciál tepelných a geotermálnych zdrojov na Slovensku . “ prízvukoval Wiezik.

Seminár bol ďalším z pravidelných podujatí,  ktoré organizuje Kancelária Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku v spolupráci s Regionálnou organizáciou Slovenského syndikátu novinárov  v Banskej Bystrici.

 

Foto 1

 

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *