Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 948 799 710
info@uamk.sk
Slovensko

Tolerancia alkoholu za volantom?

Tolerancia alkoholu za volantom?

V Slovenskej republike platí nulová tolerancia alkoholu za volantom. Existuje však výnimka. Podľa interného predpisu polície je povolená tolerancia minimálneho množstva alkoholu. Hodnota minimálneho množstva alkoholu je do  0,15 mg/l, čiže 0,30 ‰. Pokiaľ sa zistí táto tolerovateľná hodnota a priestupca udá relevantný dôvod, dychová skúška sa po 15 minútach opakuje. Vtedy už ale musí byť výsledok skúšky na hodnote 0. Až po takomto výsledku môže vodič pokračovať v jazde na motorovom vozidle bez sankcií.

Tolerancia alkoholu v uvedených hodnotách je zavedená kvôli fyziologickej odchýlke. Mnohé nápoje, potraviny, ústne vody a žuvačky majú za následok pozitívnu hodnotu na alkoholtestere. Dokonca aj vodiči, ktorí trpia cukrovkou môžu mať pozitívnu skúšku na alkohol. Pre tento prípad je vhodné mať u seba aj potvrdenie o svojom zdravotnom stave.

Pozor si však treba dať na zostatkový alkohol v krvi, ktorý tolerovaný nie je. Nebezpečenstvom pri zostatkovom alkohole je fakt, že vodič sa ho fyziologicky ani neuvedomuje, avšak pri jeho odbúravaní v organizme sa prejavuje únava a spomalené reakcie.  Tieto atribúty sú často krát príčinou vzniku vážnych dopravných situácií, neraz aj s tragickými následkami.

Reakčná doba pri požití alkoholu sa skracuje približne o 12 %. Vodiči pod vplyvom alkoholu sa stávajú nebezpečnými nielen pre seba, ale aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky.

Jazdite bezpečne a ZÁSADNE bez požitia alkoholu pre jazdou!   

Autor: JUDr. Eva Žitná
Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika

Ako vnímali alkohol za volantom v roku 1986 (zdroj: youtube)

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ad
Ad