Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Tolerancia alkoholu za volantom?

Tolerancia alkoholu za volantom?

V Slovenskej republike platí nulová tolerancia alkoholu za volantom. Existuje však výnimka. Podľa interného predpisu polície je povolená tolerancia minimálneho množstva alkoholu. Hodnota minimálneho množstva alkoholu je do  0,15 mg/l, čiže 0,30 ‰. Pokiaľ sa zistí táto tolerovateľná hodnota a priestupca udá relevantný dôvod, dychová skúška sa po 15 minútach opakuje. Vtedy už ale musí byť výsledok skúšky na hodnote 0. Až po takomto výsledku môže vodič pokračovať v jazde na motorovom vozidle bez sankcií.

Tolerancia alkoholu v uvedených hodnotách je zavedená kvôli fyziologickej odchýlke. Mnohé nápoje, potraviny, ústne vody a žuvačky majú za následok pozitívnu hodnotu na alkoholtestere. Dokonca aj vodiči, ktorí trpia cukrovkou môžu mať pozitívnu skúšku na alkohol. Pre tento prípad je vhodné mať u seba aj potvrdenie o svojom zdravotnom stave.

Pozor si však treba dať na zostatkový alkohol v krvi, ktorý tolerovaný nie je. Nebezpečenstvom pri zostatkovom alkohole je fakt, že vodič sa ho fyziologicky ani neuvedomuje, avšak pri jeho odbúravaní v organizme sa prejavuje únava a spomalené reakcie.  Tieto atribúty sú často krát príčinou vzniku vážnych dopravných situácií, neraz aj s tragickými následkami.

Reakčná doba pri požití alkoholu sa skracuje približne o 12 %. Vodiči pod vplyvom alkoholu sa stávajú nebezpečnými nielen pre seba, ale aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky.

Jazdite bezpečne a ZÁSADNE bez požitia alkoholu pre jazdou!   

Autor: JUDr. Eva Žitná
Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika

Ako vnímali alkohol za volantom v roku 1986 (zdroj: youtube)

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *