Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 948 799 710
info@uamk.sk
Slovensko

Starostlivosť o klimatizáciu.

Starostlivosť o klimatizáciu.

Klimatizácia je v dnešných automobiloch bežnou výbavou. Aj v základných výbavách je k dispozícii aspoň manuálna klimatizácia. Klimatizácia prispieva ku komfortu posádky automobilu. Netreba však zabúdať na starostlivosť a údržbu klimatizácie. Základnú údržbu dokáže zvládnuť aj samotný vodič.

Princíp klimatizácie je vlastne veľmi jednoduchý. Teplý vonkajší alebo aj vnútorný vzduch je nasávaný a ochladzovaný. Vďaka tomu je možné v pomerne krátkom čase vychladiť interiér automobilu. Ale ide to aj opačne, principiálne dokáže klimatizácia aj kúriť. V podstate je to tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, ktorého výhoda je napr. nízka spotreba energie. Toto je výhodou hlavne v elektromobiloch.

Veľa vodičov si však myslí, že zapnutá klimatizácia má enormný vplyv na spotrebu a preto ju radšej nepoužíva. To je však z hľadiska údržby veľká chyba. Mechanizmu, na ktorom klimatizácia funguje však dlhodobá nečinnosť nesvedčí. Naopak, klimatizáciu  by sme mali zapínať pravidelne a aj v zime. Ak nejde o krátky niekoľko minútový prejazd je vhodné používať klimatizáciu pri každej jazde.

Okrem pravidelnej údržby sa treba starať aj o komponenty, ktoré s klimatizáciou súvisia. Údržbu kompresora, ale aj doplnenie chladiva je nutné nechať na odbornú firmu s príslušným vybavením a osvedčením. Majiteľ vozidla však môže k bezproblémovej činnosti klimatizácie prispieť starostlivosťou o otvory klimatizácie v interiéri automobilu a pravidelnou výmenou filtrov klimatizácie.

Staráte sa o Vašu klimatizáciu správne? Podeľte sa s nami o Vaše názory! Zaujímajú nás!

Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika
Autor: JUDr. Eva Žitná

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

AdAd