Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Starostlivosť o klimatizáciu.

Starostlivosť o klimatizáciu.

Klimatizácia je v dnešných automobiloch bežnou výbavou. Aj v základných výbavách je k dispozícii aspoň manuálna klimatizácia. Klimatizácia prispieva ku komfortu posádky automobilu. Netreba však zabúdať na starostlivosť a údržbu klimatizácie. Základnú údržbu dokáže zvládnuť aj samotný vodič.

Princíp klimatizácie je vlastne veľmi jednoduchý. Teplý vonkajší alebo aj vnútorný vzduch je nasávaný a ochladzovaný. Vďaka tomu je možné v pomerne krátkom čase vychladiť interiér automobilu. Ale ide to aj opačne, principiálne dokáže klimatizácia aj kúriť. V podstate je to tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, ktorého výhoda je napr. nízka spotreba energie. Toto je výhodou hlavne v elektromobiloch.

Veľa vodičov si však myslí, že zapnutá klimatizácia má enormný vplyv na spotrebu a preto ju radšej nepoužíva. To je však z hľadiska údržby veľká chyba. Mechanizmu, na ktorom klimatizácia funguje však dlhodobá nečinnosť nesvedčí. Naopak, klimatizáciu  by sme mali zapínať pravidelne a aj v zime. Ak nejde o krátky niekoľko minútový prejazd je vhodné používať klimatizáciu pri každej jazde.

Okrem pravidelnej údržby sa treba starať aj o komponenty, ktoré s klimatizáciou súvisia. Údržbu kompresora, ale aj doplnenie chladiva je nutné nechať na odbornú firmu s príslušným vybavením a osvedčením. Majiteľ vozidla však môže k bezproblémovej činnosti klimatizácie prispieť starostlivosťou o otvory klimatizácie v interiéri automobilu a pravidelnou výmenou filtrov klimatizácie.

Staráte sa o Vašu klimatizáciu správne? Podeľte sa s nami o Vaše názory! Zaujímajú nás!

Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika
Autor: JUDr. Eva Žitná

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *