Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Smutné konce konceptov z výstav

MBUX Seat Exhibit Pod

Aj také sa stáva. Tento príbeh by mohol pokojne dostať názov: „Smutné konce konceptov z výstav„. Nadšenec našiel jeden z nich, ako je odstavený na vrakovisku, na betónovej ploche za plotom pod stromami. Zmyslom nových konceptov do budúcnosti je ohromiť publikum na automobilových show. Ale čo sa s nimi stane, keď zhasnú svetlá reflektorov? Predstava, že každý z nich skončí niekde v renovovanom múzeu, je evidentne nesprávna.

V septembri roku 2020 predstavil Mercedes-Benz existujúcu triedu S. Jej debutu neprekvapivo predchádzalo postupné uvoľňovanie informácií, rovnako ako z času na čas došlo aj na fotky. Pretože ale kokpit vozidla mal byť pre značku obrovským skokom dopredu, automobilka sa rozhodla, že s jeho prevratným poňatím prípadných záujemcov i fanúšikov zoznámi o trochu intenzívnejšie. Vznikol tak koncept zvaný MBUX Seat Exhibit Pod, akési vajíčko bez kolies, do ktorého mohli ľudia nastúpiť, zasadnúť a plne preskúmať elektronické možnosti interiéru.

Značka totiž triedu S osadila multimediálnym systémom MBUX novej generácie. Ten počíta s 12,3-palcovým digitálnym prístrojovým štítom a 12,8-palcovou stredovou obrazovkou, ktorá pri dotyku poskytuje ihneď odozvu. Okrem toho je možné systém ovládať hlasovo, a to pokojne aj zo zadných sedadiel. Vodič pre zmenu môže automaticky aktivovať vlastné nastavenie skenom odtlačku prsta.

MBUX Seat Exhibit Pod

Mercedes musel tento koncept vyjsť na nemalé peniaze, pretože aj keď auto nebolo pojazdné, väčšina elektronických systémov bola plne funkčná. Automobilka navyše na čalúnenie použila rovnakú kožu, akú možno nájsť v produkčnej triede S, rovnako ako všetky metalické dekory. V podstate tak ešte pred premiérou vozidla zhmotnila kabínu bez toho, aby však komukoľvek ukázala najmenší kúsok exteriéru, ktorý bol vtedy pochopiteľne tajomstvom.

Človek by pritom čakal, že pri takýchto nákladoch a nemalej námahe podobný koncept zamieri napríklad do firemného múzea alebo aspoň do depozitára značky. Lenže automobilka ho neskôr jednoducho vyhodila na vrakovisko v americkej Atlante, kde ho odfotil jeden z prekvapených nadšencov, ako môžete vidieť nižšie na snímkach z Redditu.

MBUX Seat Exhibit Pod

 

MBUX Seat Exhibit Pod

Pokiaľ by ale niekoho napadlo, že si ho kúpi – koncept nie je na predaj. Či si ho obľúbil majiteľ vrakoviska alebo má niečo také od Mercedesu zakázané, nevieme. Či tak alebo onak je to pozoruhodná ukážka toho, ako to niekedy s podobnými konceptmi dopadá – splnia svoj účel a ďalej nikoho nezaujímajú, bohužiaľ. No nie je to tak samozrejme stále.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *