Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Škoda Octavia RS – Safety cars

Škoda Octavia RS - Safety cars (1)

Do aukcie teraz mieria legendárne „safety cars“ z českého okruhu v Moste. Výkonná Škoda Octavia RS dala na okruhu bez poruchy 39 tisíc km.
Autodróm v Moste sa rozhodol poslať do dražby legendárny safety car, ktorý na okruhu slúži dlhšie ako 20 rokov.

Škoda Octavia RS - Safety cars (2)

Ide o Škodu Octavia RS prvej generácie, ktorú v Moste pomenovali „Bába“. Auto na autodróm dorazilo v roku 2002 spoločne s ďalšími prototypmi a predsériovými vozidlami mladoboleslavskej automobilky. Pod kapotou sa ukrýva turbodúchadlom preplňovaný štvorvalec s objemom 1,8 litra a výkonom 132 kW.
Aby Octavia mohla fungovať ako safety car, dostala oranžovo-zelenú majákovú rampu podľa platných rádov FIA, vozidlovú rádiostanicu s priamym spojením na riaditeľa závodu/dispečing (nebude súčasťou draženého vozidla) a upravený bol brzdný systém auta. Vozidlo bolo osadené športovými brzdami a brzdová kvapalina bola vymenená za motocyklovú, aby nedochádzalo k jej prehriatiu.
Pretože v čase uvedenia do služby neboli semislicky na takej úrovni ako dnes, bolo vozidlo obuté do cestných pneumatík Dunlop.

Škoda Octavia RS - Safety cars (3)

Octavia RS bola súčasťou všetkých závodov v rokoch 2003 až 2020, kedy ju nahradil nový partnerský safety car Hyundai i30 N. Zhruba od roku 2016 autodróm škodovku využíval už len ako záložný safety car, prípadne ako servisnú podporu techniky a mechanizácie používanej pri závodoch. Do kufra bola preto inštalovaná jednoduchá vstavba, kde bol sorpčný materiál, šesť hasiacich prístrojov, zdravotnícky batoh a viazacie vybavenie na zdvíhanie vozidiel.
Postupom času došlo zároveň aj k prezutiu na sériové pneumatiky, výmene za štandardnú brzdovú kvapalinu a opätovné osadenie sériovými brzdami. Ešte nedávno Octavia slúžila ako zavádzacie vozidlo pre kurzy športovej jazdy alebo ako inštruktorské vozidlo okruhovej školy.
Octavia RS od svojho zapojenia zvládla asi 39.000 km, väčšinu z nich najazdila na závodnej dráhe. Dá sa teda povedať, že auto v službe odkrúžilo takmer 8 tisíc kôl mosteckého okruhu. Autodrom zdôrazňuje, že okrem pravidelnej údržby nemalo za celý čas služby jedinú mechanickú poruchu alebo závadu. Ide vraj o najspoľahlivejšie vozidlo, aké v Moste kedy slúžilo. Bicykel vedel zájsť za približne 2 minúty a 7 sekúnd.

Škoda Octavia RS - Safety cars (4)

V roku 2015 bol pritom takmer zničený. Pri zavádzaní veľkého žeriava na miesto došlo k nehode, keď obsluha žeriava nezabrzdila včas a rameno žeriava vážne poškodilo zadnú časť vozidla. „Bába“ však bola po dvoch mesiacoch opravená a vrátila sa späť do práce. To je dôvod, prečo na piatych dverách dnes nenájdeme originálne krídlo.
Do aukcie pôjde stroj v stave, v akom ukončil službu na okruhu. Nemá klasický technický preukaz a nespĺňa teda podmienky prevádzky na pozemných komunikáciách.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *