Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Peugeot Quasar

Peugeot Quasar (2)

Trošku z histórie. Nadčasový Peugeot vtedy ohúril celý svet.
Peugeot Quasar, príbeh konceptu venovaného svetu rely.
Malé kupé s dvoma sedadlami, čiernou strechou, zúženými tvarmi a viditeľným motorom. Projekt, ktorý sa zrodil v roku 1984, realizoval Peugeot pre skupinu S.

V roku 1984 sa Peugeot snažil vstúpiť do pretekárskej série automobilových súťaží FIA Group B, ktorá vyžadovala, aby výrobcovia používali upravené verzie svojich existujúcich vozidiel. V spolupráci so spoločnosťou Heuliez a ďalšou značkou Simca bolo vyrobených 200 modelov „Turbo 16“ na základe subkompaktu 205 za účelom homologizácie. Peugeot 205 T16 bol mimoriadne úspešný vo svojej zamýšľanej forme motoristického športu a získal pre Peugeot významnú publicitu.

Peugeot Quasar (1)

Neskôr v tom istom roku Peugeot predstavil dvoch svojich etablovaných dizajnérov , Gérarda Weltera a Paula Bracqa , aby vytvorili koncept založený na podvozku a motore 205 T16; Welter navrhol karosériu a Bracq navrhol interiér. Welter sa zameral na výrobu elegantnej a jednoduchej série panelov karosérie a pridal aj nožnicové dvere . Bolo tiež prijaté rozhodnutie ponechať veľkú časť plochy nad motorom odkrytú v snahe zobraziť pretekárske vnútorné časti vozidla. Bracq zaujal futuristický prístup k štýlu interiéru a údajne sa inšpiroval sci-fipri tom. Na prístrojovej doske bola implementovaná primitívna iterácia multimediálneho systému s CRT obrazovkou a početnými ovládacími prvkami zvuku. Väčšina interiéru bola tiež dokončená v červenej koži, čo vytvára kontrast k bielemu exteriéru. Zadné svetlá boli tiež prevzaté priamo z 205-ky.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *