Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Nová diaľnica na východe Slovenska

Dialnica

Východniari dostanú nový, sľúbený úsek diaľnice. Jeho výstavba sa uskutoční už zanedlho.
Nová diaľnica, ktorá má vzniknúť na východe, pomôže nielen Košiciam. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) informovala na svojej webovej stránke o tom, že pokračuje v príprave rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, I. úsek.

NDS plánuje spustiť verejnú súťaž o výstavbu približne 7-kilometrového pokračovania ťahu R2 v roku 2024. Stáť by mala viac ako 140 miliónov eur. Tento nový úsek bude napojený na aktuálne stavanú časť R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, II. úsek.
Pripravovaný úsek košickej R2 má už dodanú dokumentáciu na stavebné povolenie, vydané územné rozhodnutie a stavba je už takmer úplne majetkovo-právne vysporiadaná.

Ako NDS ďalej informuje vo svojom oficiálnom stanovisku, aktualizácia dokumentácie na stavebné povolenie je aktuálne v preberacom konaní. Na výstavbu pripravovaného úseku je už zabezpečené finančné krytie v aktualizovanom vládou schválenom harmonograme cestnej infraštruktúry.

V najbližšom období plánuje NDS optimalizáciu križovatky „Ludvíkov Dvor, CBA“, analýzu a dopravný model. Ten zohľadní výstavbu nového automobilového závodu v tejto lokalite. Juhovýchodný obchvat mesta Košice. Pri realizácii nového úseku má štát v pláne oddeliť pyrotechnický aj archeologický prieskum od výstavby a vykonať ich ešte pred príchodom stavebných strojov na miesto budúcej rýchlostnej cesty.

Diaľničiari chcú rovnako postupovať pri preložkách inžinierskych sietí. Výstavba nového úseku by tak mohla byť oveľa rýchlejšia. Ako NDS uvádza, úsek R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, I. úsek má dĺžku 6,8 kilometra. Okrem toho zahŕňa aj dve križovatky, 5 mostov, ale aj 3,2 kilometra protihlukových stien. Po uvedení do prevádzky vytvorí rýchlostná cesta R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany (I. a II. úsek) spoločne s diaľnicou D1 juhovýchodný obchvat mesta Košice.

Nový úsek rýchlostnej cesty

Ako sme ťa nedávno informovali, Slovensko sa snaží napredovať aj vo výstavbe diaľnic. Pre krajinu ide o kľúčový projekt pre rozvoj infraštruktúry a posilnenie hospodárskej konkurencieschopnosti krajiny.
NDS na sociálnej sieti iba nedávno informovala o otvorení nového úseku R4 Prešov – severný obchvat, I. etapa s dĺžkou 4,3 kilometra, ktorý vodičom ušetrí približne 10 minút cesty.

Nový úsek rýchlostnej cesty R4 má spojiť diaľnicu D1 s úsekom R4 Kapušany – Giraltovce. Jeho hlavným cieľom je odľahčiť dopravnú záťaž v meste Prešov vďaka mimoúrovňovým križovatkám, čím sa lepšie rozdelí doprava. Vďaka tomuto riešeniu sa zvýši bezpečnosť vodičov a cesta bude plynulejšia a príjemnejšia, čo potvrdzuje Národná diaľničná spoločnosť.

Cesta cez tento úsek umožní vodičom ušetriť približne 10 minút a očakáva sa, že tadiaľ denne prejde približne až 15-tisíc vozidiel.

Tento úsek je obzvlášť výhodný pre vodičov smerujúcich do miest ako Sabinov, Lipany alebo Stará Ľubovňa. Nemusia už vchádzať do mesta Prešov, ale jednoducho odbočia z D1, či už idú z Košíc alebo Popradu a pokračujú po R4. Takto Prešov, tretie najväčšie mesto Slovenska, obídu rýchlo.

Na tomto novom úseku sa nachádza 155 rôznych stavebných konštrukcií, vrátane 9 mostov, križovatka pri Prešove na severe a tiež tunel Bikoš, ktorý má dĺžku 1 150 metrov.

V súvislosti so slovenskými diaľnicami sme ťa tiež informovali o výhodách, ktoré súvisia s nákupom diaľničnej známky, ktorý mnohí vodiči berú len ako „povinnú jazdu“. Avšak mnohí nevedia, že nákupom tejto známky automaticky získajú aj služby, za ktoré by inak museli platiť poisťovniam či asistenčnej službe.

Vodiči, ktorí si zakúpia diaľničnú známku, môžu využívať aj službu nazývanú Diaľničná patrola. Táto služba je k dispozícii nielen pre domácich vodičov, ale aj pre cudzincov, ktorí si riadne zakúpili diaľničnú známku a pre vodičov, ktorých vozidlá sú oslobodené od jej kúpy. Diaľničná patrola pomáha vodičom pri poruchách, nehodách a iných prekážkach na cestách.

Diaľničná patrola vznikla už v roku 2015, pričom motoristom dokáže výrazne uľahčiť cestu. Svedčia o tom aj údaje Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorá ešte minulý rok uviedla, že posádkam sa čiastočne aj vďaka rozsahu činnosti patroly podarilo opraviť 11-tisíc defektov, absolvovať takmer 13 miliónov kilometrov, spraviť 110-tisíc kontrolných okruhov a zasiahnuť pri 9-tisíc požiaroch a nehodách.
Práve Diaľničná patrola má totižto za úlohu reagovať na vzniknuté problémy na cestách, kontrolovať stav diaľnic, starať sa o čistotu odpočívadiel alebo asistovať motoristom pri oprave defektov či iných porúch.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *