Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Karavan na prežitie

Mammoth_Overland_ELE_2023_prvni_sada_01

Americká firma vyvinula nový karavan. V tomto prívesnom karavane je vraj možnosť prežiť koniec sveta aj zánik ľudstva. Karavan disponuje ochranou proti balistickým útokom a má v ňom byť podľa výrobcov možnosť byť prežiť až pol roka. Celé sa to začalo vojnovým konfliktom na Ukrajine. V dôsledku tejto vojny sa aj mnoho ľudí začalo obávať o svoju bezpečnosť.

Ak sa niekto chce pripraviť na horšie alternatívy, možno by ste mali zauvažovať nad kúpou obytného prívesu spoločnosti Mammoth Overland. Posledná novinka ELE totiž plne dostáva svojmu názvu, ktorý je skratkou pre Extinction Level Event. Teda pre udalosť, počas ktorej hrozí zánik života na planéte. Predstaviť si môžete napríklad asteroid, ktorý dopadol na Zem.

Karavan - Mammoth_Overland_ELE_2023_prvni_Perex

Názov prívesu je ale trochu prehnaný, pretože niekoľko desiatok metrov vysokej vlne cunami odolať určite nedokáže. A rovnako by ho aj žiara pár tisíc stupňov Celzia spálila na prach. Vo všetkých ostatných ohľadoch však už máte veľmi slušnú šancu možnú apokalypsu prežiť. Bude však potrebné, aby ste siahli trochu hlbšie do vrecka. Karavan ELE totiž stojí 67 tisíc dolárov, pričom za ďalších 25 000 USD je ešte možné dokúpiť aj doplnkový ochranný pancier.

Balistická ochrana tretej úrovne je však len takou čerešničkou na torte.

Ďalej je možné počítať napríklad s filtrom vzduchu lekárskej úrovne, ktorý je účinný po dobu šiestich mesiacov. Nechýba ani kamerový systém s nočným videním, ktorý je navyše usadený na otočnej teleskopickej tyči, preto si môžete kedykoľvek prezrieť okolie vozidla, a to aj z výšky. Strecha je osadená poklopom, cez ktorý je možné vypustiť dron.

Karavan - Mammoth_Overland_ELE_2023_prvni_sada_02

Doplnky karavanu tým ale samozrejme nekončia. K dispozícii totiž máte aj obranný systém zvaný Bear Spray, ktorý nemá odradiť iba divokú zver, ale aj medvede. Dráždivú emulziu pritom vypustíte okolo prívesu jednoduchým stlačením tlačidla. Vnútri sa potom nachádza trezor na zbrane, hoci tie už nie sú súčasťou balenia. Trochu ošemetné je však potrebné umiestnenie zdravotníckeho kufríka či ďalších nástrojov ako sekery alebo rýle, pre tie už musíte vyjsť z karavanu von. Karoséria je navyše ovešaná, pre prípad potreby aj rôznymi kanistrami.

Tieto drobnosti len mierne kalia nadšenie z inak pozoruhodného stroja. Američania totiž strechu osadili solárnymi panelmi, ktoré môžu posádke ponúknuť dostatok energie až na pol roka. Okrem nich ale môžete použiť aj benzínový generátor. Lítium-ión-fosfátové batérie potom môžu napájať vnútorné systémy po dvadsať hodín v kuse, zatiaľ čo nádrž na vodu poberie 83 litrov. Na sprchu či toaletu však zabudnite, príves totiž slúži len ako nedobytná spálňa s výklopnou kuchyňou.

Karavan - Mammoth_Overland_ELE_2023_prvni_sada_03

Súčasťou výbavy je ďalej 32-palcová televízia, audio systém či klimatizácia. Uvariť obed si môžete na variči s dvoma platňami, k dispozícii je potom aj prenosná chladnička. Prezident spoločnosti Scott Taylor pritom dodal, že príves ELE bol navrhnutý na základe leteckých štandardov. To nie je náhoda, materskou firmou Mammoth Overland je totiž spoločnosť Vashon Aircraft produkujúca práve lietadlá. Jej zakladatelia sa však rozhodli, že na rôznych prehliadkach chcú bývať vo svojom, a preto svoje podnikanie takto zaujímavo a kreatívne rozšírili.

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *