Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Airstream – noviny vo svete moderných karavanov

Airstream - noviny vo svete moderných karavanov (1)

Airstream v týchto dňoch predstavuje moderné karavany, tak, ako si ich predstavujú do budúcnosti. Tentokrát na nich spolupracovali s vývojármi od Porsche. Legendárny americký výrobca karavanov Airstream, ktorý sa preslávil svojim dizajnom s nitovanými hliníkovými panelmi, sa rozhodne nebráni novej evolúcii. V minulosti už predviedol celý rad zaujímavých projektov, ku ktorým si prizval aj zaujímavých partnerov, vrátane spoločností RAM, REI alebo Supreme.

Airstream - noviny vo svete moderných karavanov (2)

Na najnovšom koncepte, ktorý spoločnosť teraz predstavila, sa podieľalo dizajnové štúdio FA Porsche, ktoré je vlastnené spoločnosťou Porsche AG a zameriava sa na navrhovanie prémiových doplnkov, módy, spotrebičov, architektúry, elektroniky aj jácht.
Novo predstavený koncept, celým názvom Airstream Studio FA Porsche Concept Travel Trailer, má predstavovať ďalšiu evolúciu súčasného dizajnového jazyka značky, ktorá súčasne prinesie aj vylepšenú aerodynamiku. Na vývoji sa pritom podieľali tímy oboch spoločností.

Airstream - noviny vo svete moderných karavanov (3)

Zrejme najväčšou inováciou oproti súčasným karavanom Airstream je prepracovaná zadná časť, ktorá by mala optimalizovať obtekanie vzduchu pri jazde. Aerodynamiku by však mali zlepšovať aj aerodynamicky tvarované kolesá alebo rovná podlaha karavanu.
Popri čistom, modernom a funkčnom dizajne však koncept prináša aj niekoľko technických vylepšení. Napríklad na streche je vôbec prvýkrát v histórii značky umiestnený výsuvný stan s izoláciou, pod ktorého strechu sa podarilo ukryť aj výsuvnú markízu. Naopak podvozok je vybavený funkciou zníženia svetlej výšky, vďaka čomu by malo byť možné karavan pohodlne zaparkovať aj do bežnej garáže.

Airstream - noviny vo svete moderných karavanov (4)

Interiér karavanu, navrhnutý pre pohodlné cestovanie vo dvojici, sa zdá byť vzdušný a priestranný. Ostatne väčšinu techniky, vrátane batérií, vyhrievacieho systému a nádrží na vodu sa podarilo vtesnať do podlahy. Vpredu potom vidíme aj menší úložný priestor, v ktorom je uložená plynová bomba. V prednej časti karavanu je umiestnená decentná kuchynka, po pravej strane je výklopná pracovná doska a nechýba úložný priestor so šuplíkmi, zatiaľ čo na ľavej strane je pravdepodobne menšia kúpeľňa a ďalší priestor na uloženie drobností. Zadná časť patrí dvom laviciam a stolíku, z tejto kombinácie však môže byť pohodlne vytvorená aj dvojlôžková posteľ.

Airstream - noviny vo svete moderných karavanov (5)

Zadné čelo je možné navyše kompletne otvoriť, čím je možné do karavanu pustiť ešte viac svetla a čerstvý vzduch. Spodná časť výklopných dverí pritom môže byť použitá aj ako praktické vonkajšie sedenie.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *