Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Kalifornia ako vôbec prvý štát na svete zakáže predaj áut so spaľovacím motorom.

Úamk elektromobily

Má sa tak stať v roku 2035 a toto nariadenie sa bude týkať okrem iného aj nákladných vozidiel. Len týždeň po oznámení rozhodnutia štátne energetické regulačné úrady žiadajú motoristov, aby obmedzili nabíjanie elektromobilov. Dôvodom tohoto rozhodnutia je, že tamojšia energetická sústava tento obrovský nápor nemusí uniesť a tým pádom reálne hrozia aj blackouty. A to tvoria čisto batériové automobily len asi 2 percentá z celkového počtu registrovaných motorových vozidiel.

Kalifornskú registráciu má v tejto chvíli 14,2 milióna osobných a takmer 16 miliónov ľahkých úžitkových vozidiel i ťažkých nákladných áut. Z viac ako 30 miliónov automobilov jazdí na batérie len 663-tisíc elektromobilov, čo je asi 2,2 percenta z celkového počtu. Ak by sme do toho započítali aj plug-in hybridy, ktorých je zhruba 380-tisíc, máme tu 3,5 percenta dopravných prostriedkov, ktoré môžete pripojiť do zásuvky.

Najľudnatejší americký štát už oznámil, že v roku 2035 kompletne zakáže predaj akýchkoľvek vozidiel poháňaných spaľovacími motormi, pričom nariadenie sa bude týkať ľahkých i ťažkých úžitkových áut. Tamojšie médiá sa akurát pýtajú, ako to chce Kalifornia zvládnuť.

No ako to vymyslia ďalej, je zatiaľ pre každého otázne.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *