Jarná únava je výsledkom deficitu slnečného žiarenia a dlhého obdobia, tráveného v uzavretom priestore. V dobe, poznačenej pandémiou COVID 19 sa ľudia v dôsledku obmedzení menej pohybujú vonku a to sa negatívne odráža na ich psychickej pohode.
Príznakmi jarnej únavy je subjektívny pocit psychickej a fyzickej vyčerpanosti, závrate, zlá nálada, podráždenosť, bolesť hlavy. Organizmus je pod týmto vplyvom náchylnejší k alergickým reakciám, či infekčným a chronickým ochoreniam.
Za uvedený stav je zodpovedný serotonín. Serotonín je neurotransmiter, ktorý pre svoju tvorbu potrebuje slnko, pohyb akéhokoľvek druhu, aktivity v prírode, zmenu prostredia. Hlavný rival serotonínu v mozgu je melatonín. Kombináciou nedostatku slnečných lúčov a z toho vyplývajúci nedostatok serotonínu vyúsťuje do jarnej únavy.
Tento stav vplýva negatívne aj na jazdu automobilom, kedy sú vodiči pri nej unavení, podráždení, majú neprimerané reakcie, čo môže mať za následok vznik nebezpečných situácií v cestnej premávke. Jarná únava je nepredvídateľná a nemožno ju paušalizovať, je individuálna, ale niektorí jednotlivci môžu pociťovať vážne problémy.
Nejde pritom o depresívny stav, skôr je to neistota, úzkosť, napätie.
Pri pociťovaní príznakov je veľmi účinná fototerapia. Vystavenie organizmu slnečným lúčom, príp. špeciálnej lampe s bielym denným svetlom. Táto metóda je rozšírená hlavne v severských krajinách s nedostatkom slnečného žiarenia, ako sú Švédsko, Nórsko, Dánsko a pobaltské krajiny. Jednoduchší spôsob, ako pomôcť produkcii serotonínu je v zimných mesiacoch na pár sekúnd pozerať priamo na slnko.
Prevenciou následkov jarnej únavy nielen za volantom je dostatok čerstvého vzduchu, dodržiavanie pitného režimu, vyhýbanie sa stresu pred jazdou. Počas jazdy si doprajte prestávky a hlavne pred jazdou sa dostatočne vyspite.
Motoristi, nepodceňujte príznaky jarnej únavy, ktorá sa v kombinácii s vedením motorového vozidla môže skončiť tragicky!
Jazdite bezpečne po celý rok!
Autor: MUDr. Milan Ignjatovič, odborný konzultant ÚAMK SR, lekár – psychiater a psychoterapeut
Redakčne upravené ÚAMK SR