Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 948 799 710
info@uamk.sk
Slovensko
Slider

Infotainment a jeho riziká.

Infotainment a jeho riziká.

Súčasný spôsob  ovládania multimediálnych systémov automobilov je skvelým pomocníkom pri komunikácii s okolím počas cestovania. Zároveň však môže byť omnoho nebezpečnejší ako mnohé činnosti, ktoré sú za volantom zakázané napr. telefonovanie alebo požitie alkoholu. Moderné aplikácie sú v automobile integrované v infotaimente automobilov. Štúdia najväčšej britskej nezávislej charitatívnej agentúry pre bezpečnosť cestnej premávky IAM RoadSmart ukázala, že používanie niektorých funkcií napr. cez Apple CarPlay alebo Android Auto je nebezpečnejšia ako jazda pod vplyvom alkoholu.

Nové automobily sú vybavené množstvom asistenčných a bezpečnostných systémov, ktoré výrazne znižujú riziká, spojené s jazdou automobilom. Podľa smerníc Európskej únie je dokonca veľa z nich povinným prvkom výbavy. Opačnou stranou mince je fakt, že interiéry sú vybavené väčšími obrazovkami s dotykovým ovládaním a  často s neprehľadným rozhraním. Štandardným vybavením vo všetkých kategóriách sa stávajú moderné palubné systémy, ktoré ponúkajú prepojenia s mobilnými telefónmi. Tieto zariadenia môžu ľahko odpútať pozornosť vodiča od vedenia automobilu.

Štandardným vybavením vo všetkých kategóriách sa stávajú moderné palubné systémy, ktoré ponúkajú prepojenia s mobilnými telefónmi.

Zo  štúdie uvedenej agentúry vyplýva, že aktívna interakcia s aplikáciami infotainmentu, vrátane navigácie, predstavuje nebezpečenstvo a ohrozenie bezpečnosti cestnej premávky. Výsledný reakčný čas vodiča, ktorý aktívne používal infotainment bol dokonca horší, ako u vodiča pod vplyvom alkoholu či marihuany. Test ukázal tiež fakt, že pri aktívnom používaní infotainmentu sa vodiči nevenovali riadeniu automobilu až na 16 sekúnd. Tento čas pri referenčnej rýchlosti 112 km/h predstavuje viac ako 500 najazdených metrov.

Vplyv jednotlivých atribútov na predĺženie reakčného času vodičov názorne ukazuje priložený obrázok.

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ad
Ad