Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Hyundai Mobis e-Corner System – nový parkovací systém

hyndai new parking system

Tejto správe sa tí, ktorí zo srdca neznášajú parkovanie na malých miestach určite potešia. Automobilka Hyundai pre nich vymyslela nový systém, ktorý im na preplnených a úzkych parkoviskách uľahčí život.

Kórejci prišli s patentom, ktorý odveký problém raz a navždy vyrieši. Nič nové nie je zadarmo a všetko niečo stojí. Tak na čo sa máme pripraviť? Hyundai Mobis e-Corner System je nový patent, ktorý predstavuje revolučné riešenie. To bezpochyby má potenciál zmeniť spôsob, akým sa pohybujeme v stiesnených priestoroch. Tento inovatívny systém umožňuje vozidlu pohybovať sa do strán, otáčať sa na mieste, a dokonca vykonávať bočnú jazdu podobnú chôdzi kraba.

Inak povedané, kto tu má problémy s parkovaním, možno by sa mohol začať radovať. Ako to funguje? Základom sú štyri nezávisle ovládané kolesá. Tie môžu byť bez ohľadu na seba natáčané až o 90 stupňov . Namiesto tradičných nápravových hriadeľov a komplexných kĺbov sú poháňané malými motormi umiestnenými vo vnútri. Vďaka tomuto inovatívnemu prístupu môže vozidlo doslova otáčať každým kolesom a pohybovať sa v ľubovoľných smeroch. Schopnosť otáčať sa okolo svojej osi umožňuje vozidlu reagovať na obmedzený priestor a vyhnúť sa zložitým manévrom. Pozdĺžne parkovanie je s týmto systémom hračkou. Doslova zábavou. Systém e-Corner umožňuje vozidlu nielen pohybovať sa bokom, tak ako chodí krab, ale auto je samozrejme na bicykloch. Vie sa ale tiež pohybovať diagonálne.

Táto flexibilita by mohla v praxi uľahčiť parkovanie na náročných miestach, umožniť bezproblémové vyhýbanie sa prekážkam a zlepšiť celkovú ovládateľnosť vozidla. Jednou z najzaujímavejších vlastností je schopnosť otáčať sa okolo osi vymedzenej prednou časťou alebo zadnou časťou vozidla. Táto kompasová schopnosť umožňuje vozidlu vykonávať neobvyklé manévre, čo by mohlo byť užitočné v situáciách, keď je potrebná rýchla reakcia na obmedzenom priestore.

Hyundai dokonca integrovalo projekciu šípok na zem okolo vozidla, aby ostatní účastníci cestnej premávky boli informovaní o neobvyklých manévroch. Dobrý nápad. Aká dlhá bude cesta k sériovej výrobe? Hyundai potvrdil, že patent e-Corner System úspešne prešiel cestnými testami a je pripravený na masovú produkciu. Aj keď nie je jasné, kedy sa tento systém dostane do výroby a koľko bude stáť, už teraz je jedno isté. Toto predstavuje inovatívne riešenie s potenciálom pre zásadnú zmenu v automobilovom priemysle.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *