Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Problémové elektromobily

Problémové elektromobily

Elektromobily majú takmer o 80% viac problémov ako klasické benzínové.
Podľa najnovšej správy Consumer Reports majú elektromobily takmer o 80 % viac problémov a sú vo všeobecnosti menej spoľahlivé ako vozidlá poháňané konvenčnými spaľovacími motormi.

Plug-in hybridné elektromobily (PHEV) sú na tom ešte horšie, pretože majú v priemere takmer o 150 % viac problémov, zistila spotrebiteľská skupina. Naopak „svetlým bodom“ sú bežné hybridné vozidlá, ktoré majú približne o štvrtinu menej problémov ako vozidlá s benzínovým pohonom, uvádza analýza.

Najnovšia správa Consumer Reports o spoľahlivosti vozidiel prichádza v čase, keď kupujúci automobilov môžu využiť federálne daňové úľavy v hodnote až 7 500 USD na nákup elektromobilu a keď automobilky uvádzajú na trh množstvo nových modelov. Spotrebitelia sa však na elektromobily adaptujú pomalšie, než sa očakávalo, okrem iného preto, že ich údržba je často drahšia ako u tradičných vozidiel a vyžadujú ďalšie vybavenie, napríklad domáci port na nabíjanie elektriny.
„Tento príbeh je skutočne príbehom o rastúcich bolestiach,“ povedal Jake Fisher, starší riaditeľ testovania automobilov v spoločnosti Consumer Reports. „Je to príbeh o tom, ako sa jednoducho odstraňujú chyby a zádrhle novej technológie.“

Problémové elektromobily

Zistenia vychádzajú z prieskumu medzi členmi Consumer Reports o problémoch, ktoré mali so svojimi vozidlami v predchádzajúcom roku. Aktuálna správa zahŕňala údaje o viac ako 330 000 vozidlách vyrobených v rokoch 2000 až 2023, pričom niekoľko správ sa týkalo nových modelov z roku 2024.

Majitelia elektromobilov najčastejšie uvádzali problémy s batériou a nabíjacími systémami a tiež poruchy v spôsobe, akým do seba zapadajú panely karosérie a časti interiéru vozidiel. Consumer Reports poznamenal, že výrobcovia elektromobilov sa stále učia vyrábať úplne nové pohonné systémy, a naznačil, že s tým by sa mala zlepšiť celková spoľahlivosť elektromobilov .
Napriek tomu Consumer Reports poznamenal, že pretrvávajúce obavy o spoľahlivosť sa pravdepodobne pridajú k problémom, kvôli ktorým mnoho kupujúcich zvažuje prechod na túto technológiu, a pripojí sa k obavám z vyšších nákladov, nedostatku dobíjacích staníc a dlhej doby nabíjania.

Problémové elektromobily

PHEV môžu mať viac problémov ako konvenčné automobily a elektromobily, pretože kombinujú spaľovacie motory s elektrickým pohonom , čo vytvára ďalšiu zložitosť, uviedol Consumer Reports. To znamená, že sa toho môže pokaziť viac. Consumer Reports hodnotí vozidlá na základe 20 problémových oblastí, od silnejšie vŕzgajúcich bŕzd po problémy s nabíjaním elektromobilov, pričom pri vozidlách PHEV sa môže vyskytnúť každá z nich, poznamenala.

Napriek tomu štúdia zistila, že existuje niekoľko PHEV, ktoré vynikajú, pričom Consumer Reports zistil, že Toyota RAV4 Prime a Kia Sportage dosahujú nadpriemerné výsledky v oblasti spoľahlivosti. Tri PHEV – BMW X5, Hyundai Tucson a Ford Escape – získali priemerné hodnotenie spoľahlivosti, dodala.

 

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *