Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Hyundai Kona Electric 2023

Hyundai Kona Electric 2023 (2)

Očakávaný nový Hyundai Kona Electric prišiel s niečím novým. Má relaxačnú kabínu a prezentovaný dojazd skoro 500 kilometrov.
Kona je pre Hyundai kľúčovým modelom s pestrou ponukou pohonov. Nová verzia pozbierala snáď všetky dostupné moderné elektronické prvky a asistentov. Hyundai nás s odhalením novej Kony napínal a najmä s elektrickou verziou bol utajovaný. Aj keď nám nedávno odhalil kompletnú podobu vrátane interiéru, technické údaje a rozsah výbavy zostal až doteraz utajený.

Hyundai Kona Electric 2023 (1)

Niet divu, že si automobilka dala záležať. Ide o najkomplexnejší model segmentu B-SUV a značky všeobecne. Ponúka totiž čisto spaľovaciu, hybridnú aj elektrickú verziu a predstavuje akýsi most medzi konvenčným a čisto elektrickým modelovým radom. Navyše sú všetky pohony dodávané aj v športovo ladenej verzii N Line. Orientáciu k elektromobilite potvrdzuje fakt, že inžinieri najskôr navrhli elektromobil a až potom vyvinuli ostatné verzie.
Nová Kona má úplne prepracovaný dizajn a bacuľaté tvary naznačujú medzigeneračné zväčšenie. Rázvor sa predĺžil o 60 mm (2660 mm) a priestor pre nohy dokonca o 77 mm. O ďalších 11 mm sa zvýšil strop a na šírku v oblasti ramien nameriame 1402 mm. Celkom Kona meria 4350 mm na dĺžku, na šírku 1825 mm a výšku 1580 mm. Vďaka hladkým tvarom sa podarilo dosiahnuť koeficient odporu vzduchu 0,27.

Hyundai Kona Electric 2023 (3)

Elektrická verzia sa odlišuje hladkou prednou časťou s vyhrievaným a osvetleným nabíjacím portom a nárazníkom, ktorého výplň používa pixelové akcenty. Ďalšie odkazy na rodinu Ioniq, pre ktorú je tento štýl typický, nájdeme ďalej na kolesách a predných aj zadných LED svetlách.
Dominantou hornej časti palubnej dosky je dvojica 12,3 palcových obrazoviek združených do jedného celku. Digitálny prístrojový štít dáva vodičovi v kombinácii s head up displejom dokonalý prehľad o jazdných dátach a aktivovaných systémoch. Multimediálne zariadenie najnovšej generácie prvýkrát využíva bezdrôtové aktualizácie a online aplikácie ako navigáciu alebo streamovanie hudby, ktorú si užijete vďaka audiosústave Bose s ôsmimi reproduktormi a subwooferom. Pre napájanie je cestujúcim k dispozícii 12V zásuvka a štvorica USB-C portov.

Hyundai Kona Electric 2023 (4)

Zvlášť vo svetlom prevedení pôsobí interiér vzdušne. Tento dojem umocňuje otvorená stredová konzola s úložnými schránkami a držiakmi na nápoje. Podľa nového konceptu sa volič prevodovky presunul pod volant. Vítané je zachovanie analógových tlačidiel pre základné rozhranie infotainmentu a ovládanie klimatizácie. Pokiaľ nie ste zvyknutí na ticho, môžete do interiéru namiesto zvuku motora pustiť dynamické digitálne tóny.

Hyundai Kona Electric 2023 (5)
Elektrická Kona prináša radu užívateľských vychytávok, napríklad digitálny kľúč pre mobilné telefóny alebo hodinky, vďaka ktorému vozidlo odomknete aj naštartujete. Šikovné je externé napájanie menších zariadení z adaptéra nabíjacieho portu. Pri jazde poteší ovládanie jedným pedálom alebo kamerový systém so záberom 360 °. Parkovací manéver zvládnete aj prostredníctvom diaľkového ovládania.
Podporou vodiča patrí Kona v rámci segmentu k nadpriemeru. Balíček SmartSense ADAS prináša sledovanie bdelosti vodiča, monitoring mŕtveho uhla, protikolizného asistenta s podporou vyhýbacieho manévru pri krízovej situácii na križovatke, alebo pri zmene pruhu. S tým súvisí vyspelý systém autonómneho riadenia schopný predbiehať pomalšie vozidlá. Rozpoznávanie dopravných značiek alebo adaptívny tempomat spolupracujúci s navigáciou sú už samozrejmosťou.

Hyundai Kona Electric 2023 (6)

Pri nákupe elektrickej Kony budete mať na výber z dvoch verzií. Základná s výkonom 115 kW s krútiacim momentom 255 Nm je osadená 48,4 kWh akumulátorom. Výkonnejšia špecifikácia ponúkne 160 kW s rovnakým krútiacim momentom a vďaka 65,4 kWh akumulátora prejde na jedno nabitie 490 kilometrov. S použitím rýchlonabíjačky trvá nabitie z 10 na 80 percent cca 41 minút. Kona je dodávaná iba s pohonom predných kolies.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *