Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Zákaz vstupu do krajín EÚ pre ruské autá

Zákaz vstupu do krajín EÚ pre ruské autá

Autá s ruskými evidenčnými značkami dostávajú v krajinách EÚ stopku.
Stretnúť auto s ruským evidenčným číslom /ŠPZ/ na našich cestách nie je až tak zriedkavé. No niektoré európske krajiny im už dali stopku. Postupne sa k nim pridávajú ďalšie a ďalšie.
Ďalšou európskou krajinou, ktorá sa pridáva k zákazu vjazdu áut s ruskými poznávacími značkami na svoje územie sa stáva Bulharsko. Po Litve, Lotyšsku, Estónsku, Poľsku, Fínsku a Nórsku tak dnes robí už aj táto krajina. Podľa šéfa hraničnej polície Antona Zlatanova zákaz platí od pondelka, 2. októbra. „Som si istý, že do konca dňa začne na území Bulharska platiť zákaz vjazdu ruských áut do našej krajiny a rád by som dodal, že pre kamióny platí už niekoľko mesiacov,“ povedal Zlatanov.

Cieľom je donútiť agresora stiahnuť sa“ hovorí estónsky minister vnútra.

Počet áut s ruskými poznávacími značkami vstupujúcich do Bulharska síce nevedel špecifikovať, no povedal, že ich nie je veľa. Obmedzenie je uložené na základe sankcií uvalených EÚ voči Rusku, uvádza RFERL. Fínske úrady objasnili, že zákaz nebude mať vplyv na občanov a rodiny z EÚ a Európskeho hospodárskeho priestoru vrátane tých, ktorí majú druhé občianstvo a majú trvalý pobyt v Rusku. Obmedzenia sa tiež nevzťahujú na autá s diplomatickou poznávacou značkou a autá na humanitárnu prepravu.
„Cieľ sankcií proti Rusku je jediný. Donútiť agresora stiahnuť sa za hranice. Pretože EK ešte len teraz objasnila platné sankcie a pretože Estónsko považuje za nevyhnutné využiť všetky možnosti na zvýšenie ceny, ktorú Rusko za agresiu platí, dospeli sme po konzultáciách s vládami Litvy a Lotyšska k záveru, že obmedzenia sú najúčinnejšie, keď sa zavádzajú spoločne,“ cituje Pravda estónskeho ministra vnútra Lauriho Läänametsa, ktorého krajina sa tiež pripojila k zákazu. Litovskí colníci požadovali, aby ich majitelia áut s ruskými poznávacími značkami do šiestich mesiacov odstránili z územia krajiny a Európskej únie. Táto požiadavka sa vzťahuje na autá dovezené do Litvy pred 11. septembrom tohto roku. V prípade porušenia zákona môžu úrady podľa colníkov uložiť pokutu a/alebo vozidlo zabaviť.

Zákaz vstupu do krajín EÚ pre ruské autá

43-ročný bulharský oligarcha Delyan Peevski, sankcionovaný podľa Magnitského zákona, vyzval úrady, aby zaviedli zákaz vjazdu ruských áut, pretože bezpečnosť hraníc je kľúčom k vstupu Bulharska do Schengenu, uvádza Euractiv. Urobili tak na základe objasnení Európskej komisie týkajúcich sa uplatňovania ruských sankcií.
Komisia prirovnala vstup automobilov registrovaných v Ruskej federácii do EÚ ako nelegálny dovoz bez ohľadu na to, či sa vozidlo používa na osobné alebo komerčné účely. Objasnenia sankcií nie sú právne záväzné a každá krajina EÚ sa môže slobodne rozhodnúť, ako ich uplatní.
Ruské autá sa po novom už nedostanú ani k našim severným susedom O zákaze vstupu áut registrovaných v Rusku na poľské územie sme ťa informovali v priebehu septembra v tomto článku. Zákaz sa u našich severných susedov vzťahuje na všetky osobné vozidlá, vrátane komerčných a súkromných, registrované v Rusku bez ohľadu na to, či je vlastník občanom Ruska alebo iného štátu. Na nákladné vozidlá registrované v Rusku sa zákaz vstupu do Poľska už vzťahoval.

Teraz túto záležitosť uzatvárame. Do Poľska sa nedostanú žiadne ruské autá. Platí pravidlo, že auto registrované v Rusku nemá právo vstúpiť do Poľska,“ vyhlásil poľský minister vnútra, Mariusz Kamiński s tým, že ide o ďalšiu formu sankcií uvalených na Moskvu v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

2 Komentáre

  1. Neviem, ci tieto dalsie prijimane sankcie proti Ruskej federacii budu uspesne, pretotoze tie predchadzajuce sanckcie uplatnovane proti Ruskej fšederacii nesplnili ocakavany ucel, pretoze viac postihli staty v Europskej unii, kde patri aj Slovensko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *