Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Volvo – už bez dieselov

Volvo

Svetový výrobca /čínsko/ švédskych auto mobilov Volvo Cars definitívne končí s výrobou naftových motorov. Po novom chce kompletne prejsť už len na elektromobily. Švédsky výrobca osobných automobilov Volvo Cars už do začiatku budúceho roka ukončí výrobu všetkých zostávajúcich modelov s dieselovými motormi. Ďalej bude vyrábať už len plne elektrické autá, ako avizovala skôr.

Volvo (1)

Firma o tom informovala na svojom webe pri príležitosti rokovaní Climate Week, ktoré sa od roku 2009 každoročne koná v New Yorku súbežne so zasadnutím Valného zhromaždenia OSN. Automobilka už pred dvoma rokmi oznámila, že do roku 2030 prejde na plne elektrický pohon.

Za niekoľko mesiacov bude vyrobené definitívne posledné vozidlo Volvo s naftovým motorom, čím sa Volvo Cars stane jedným z prvých pôvodne tradičných výrobcov automobilov, ktorí tento krok urobia“ uviedla firma.

Volvo

Zatiaľ čo ešte v roku 2019 tvorili väčšinu áut Volvo predávaných v Európe vozidlá s dieselovým motorom, vlani to bolo už len 8,9 percenta podielu na trhu. Tento rok v auguste predstavovali plne elektrické alebo hybridné modely 33 percent predaných áut Volvo. Spoločnosť nespresnila, koľko zo zvyšných 67 percent predaných vozidiel malo dieselový a koľko benzínový motor. Predaj dieselových modelov v Európe od škandálu nemeckej automobilky Volkswagen ohľadom podvodov s emisiami rýchlo klesá. Automobilky postupne znižujú počet dieselových áut vo svojich modelových radách. V roku 2015 tvorili dieselové autá viac ako polovicu nových automobilov v Európe, zatiaľ čo tento rok v júli ich podiel predstavoval vyše 14 percent.

Väčšinovým vlastníkom spoločnosti Volvo Cars je čínska skupina Geely, ktorá firmu kúpila v roku 2010 od amerického automobilového koncernu Ford Motor. Predvlani firma uviedla svoje akcie na štokholmskú burzu.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *