Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Viete kedy prezuť na zimné pneumatiky?

Viete kedy prezuť na zimné pneumatiky

Myslíme si, že každý motorista si je vedomý povinnosti prezuť automobil na zimné pneumatiky. Nezaškodí však pripomenúť si aj znenie zákona. Na Slovensku nemáme, na rozdiel od iných štátov Európskej únie, stanovený presný dátum, kedy je vodič povinný prezuť letné pneumatiky na zimné, Podľa zákona je povinnosť používať zimné pneumatiky určená vtedy, keď sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Takisto je ale povinnosť používania zimných pneumatík v prípade, že poveternostné podmienky predpokladajú sneh, prípadne ľad alebo námrazu na vozovke.

Zimné pneumatiky sú súčasťou povinnej zimnej výbavy automobilu.

Pri návšteve zahraničia třeba myslieť na to, že Európska únia nemá spoločnú legislativu pre všetky členské štáty a preto zákony v inej krajine sa nemusia zhodovať s tými našimi. V Rakúsku je povinnosť používania zimných pneumatík od 1. novembra do 15. apríla a tiež v prípade súvislej vrstvy snehu aj mimo týchto dátumov. Česká republika má uzákonenú povinnosť použitia zimných pneumatík od 1. novembra do 31. marca, kedy musia byť na automobile založené aj v prípade, že sa na vozovke nenachádza sneh. V Poľsku je používanie zimných pneumatík len odporúčané a teda nie je zo strany polície nijako sankcionované.

V záujme bezpečnosti cestnej premávky je však dôležité, aby sa prezutiu na zimné pneumatiky venovala náležitá pozornosť. Zloženie používaného materiálu zimných pneumatík  obsahuje väčší podiel kaučuku, aby sa pri nižších teplotách zachovala pružnosť pneumatiky.   Samotný obvod pneumatiky má taktiež stovky menších drážok, ktoré odvádzajú vodu. Týmto sa predchádza možnosti vzniku aquaplaningu. Zimné pneumatiky síce môžu mierne navýšiť spotrebu automobilu, ale bezpečnosť by mala byť na prvom mieste.

Takže odporúčame, nenechávať prezutie na zimné pneumatiky na poslednú chvíľu, ale byť s automobilom pripravený na zimné obdobie včas.

Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika

Jozef Bek
Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *