Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

V Londýne chcú násilím zničiť všetky verejné kamery v nízko emisných zónach

Londýn - Kamery

Ak si politici začnú myslieť, že ľudia si nechajú spraviť a uzákoniť všetko a všetko uzákonené je automaticky správne, skôr alebo neskôr narazia na odpor. Ten aktuálny vo Veľkej Británii je celkom masívny.
V Londýne, keď chcete s autom vôjsť do zóny, ktorá je označená ako ultra nízkoemisná, musíte zaplatiť poplatok. Jedna z našich čitateľiek na sociálnych sieťach upresnila, že informácia o platbe 12,50 GBP za vjazd do ultra-nízkoemisnej zóny v Londýne s autom, ktorá tam inak nesmie, nie je tak celkom úplná. Túto čiastku ľudia platia len v momente, keď je poplatok zaplatený vopred alebo do polnoci tretieho dňa po vjazde do zóny. Ak ho neuhradíte dobrovoľne, pokuta je oveľa vyššia – platí sa 180 GBP, ktoré sa znižujú na 90 libier, ak postih uhradíte do 14 dní. To sú sumy celkom iného razenia, za prvotné uvedenie neúplných informácií sa ospravedlňujeme.

Bývalý britský premiér Boris Johnson prišiel ešte ako starosta Londýna v roku 2015 s nápadom, ktorý mu pomohol vyslúžiť si prezývku Red Boris, Červený Boris. Medzi mnohé ďalšie obmedzujúce opatrenia pridal aj tzv. ULEZ, teda ultra-nízkoemisné zóny, ktoré dovoľujú do vybraných častí mesta jazdiť len s modernými autami s pokročilými anti-emisnými systémami. Určite podobné opatrenie má zmysel, čisto z hľadiska koncentrácií škodlivín v ovzduší sa ale opakovane ukázalo, že tieto zóny nie sú absolútne k ničomu. Emisie bohužiaľ nepoznajú hranice podobných zón a lokanie splodiny vypúšťané autami tam či onde sú z hľadiska celkových koncentrácií natoľko bezvýznamné, že ich obmedzovanie nič hmatateľného neprinieslo a neprináša.

S podobnými nápadmi je to ale ako s rýchlostnými limitmi – keď nové obmedzenie rýchlosti nič neprinesie, nezrušíme ono obmedzenie ako kontraproduktívne, prídeme s ďalším obmedzením, ktoré bude ešte len účinné, nie? ULEZ v Londýne sú tak napriek faktickým poznatkom z doterajšej praxe naďalej rozširované a nástupca Johnsona menom Sadiq Kahn rozlohu ULEZ rozšíril už na 236 štvorcových míľ. Od 29. augusta tohto roku sa má ešte zväčšiť a snaha zabrániť tomu súdnou cestou zlyhala. Tak sa ucho odtrhlo. V Británii preto vznikla skupina ľudí, ktorí si hovoria Blade Runners. Tí už stratili rešpekt k zákonným cestám a začali ničiť, odstraňovať či inak vypínať kamery, ktoré sledujú pohyb áut po meste a posielajú vodičom pokuty za neoprávnený vjazd do ULEZ. Sieť tisícov (sic) kamier tak dnes skenuje registračné značky každého auta, porovnáva ich s registrom a skúma ich emisnú triedu. Pokiaľ vozidlo nevyhovuje, systém automaticky odošle majiteľovi pokutu 12,50 GBP.Znie to skôr ako mýto, ktoré funguje 24 hodín denne a 7 dní v týždni, jedinou výnimkou sú Vianoce. Práve s týmito kamerami majú Blade Runners jasný plán – zlikvidovať ich všetky do jednej.

„Toto nechceme. Je to spôsob, ako sa pokúsiť obmedziť náš pohyb. Do hája s nimi. Neurobili sme nič, čím by sme si to zaslúžili,“ povedal anonymný člen Blade Runners britskému Daily Mail. A nie sú to len slová, po sieti už koluje množstvo videí ako to nižšie priložené, na ktorom jeden z členov Blade Runners kameru jednoducho odskrutkuje elektrický skrutkovačom. Spôsoby sa ale líšia – niektoré kamery sú zničené kladivom, iné natreté farbou, ďalšie odpojené od elektriny.
Informácie o počte deaktivovaných, odstránených alebo inak poškodených kamier sa líšia podľa toho, koho sa naň spýtate. Londýnska radnica hovorí, že do marca tohto roku eviduje 43 prípadov vandalizmu spojených s týmito kamerami. Aktivity Blade Runners sú ale otázkou hlavne posledných mesiacov a podľa samozvaných Robinovcov Hoodov je zničených zriadenie rádovo viac. Jeden z členov skupiny, ktorý hovoril s Daily Mail, tvrdí, že len sám osobne zničil 34 kamier a celá skupina ich má na svedomí už stovky. Podľa oficiálnych odhadov počet Blade Runnerov presahuje 100 ľudí a pôsobí po celom Londýne, ide teda o celkom masívny odpor, ktorý nebude ľahké zastaviť, pokiaľ si získa ďalšiu verejnú podporu.

„Budeme dávať dole každú kameru bez ohľadu na čokoľvek,” povedal ďalej anonymný člen Blade Runners. „Všetko, čo robíme, je pre naše vlastné slobody. Je to špička ľadovca. Nežijeme v demokracii. Budeme za naše slobody bojovať všetkým, čo máme,“ dodal podľa Daily Mail. Niečo také je pochopiteľne ilegálne, a tak Londýn týchto bojovníkov a vandalov v jednej osobe varuje, že im v prípade dolapenia hrozí až štyri roky väzenia. Zatiaľ sa nezdá, že by ich to zastavilo.
Podobná situácia sa pred pár rokmi udiala aj v susednom Česku. Tam boli známe aktivity českej skupiny zvanej Crum Patch Team, ktorá v roku 2008 začala ničiť české stacionárne radary krompáčom. Motivácia vtedy bola podobná – v Česku sa začali rozmáhať stacionárne radary prevádzkované súkromnými spoločnosťami tak, aby mali hlavne vysokú finančnú výťažnosť, nie primárne pomáhali bezpečnosti prevádzky v akomkoľvek zmysle týchto slov. Zábery radarov so zapichnutým krompáčom rýchlo obleteli nielen Česko, ale aj svet. A prinútili nakoniec aj české politiky tejto praxi zamedziť – veľa podobných radarov po celej krajine potom zmizlo, pretože ich prevádzka na mieste s dostatočne vysokou výťažnosťou už nebola možná a iná pre ich prevádzkovateľov nebola ekonomicky zaujímavá. Uvidíme, či Briti dosiahnu niečo podobné – ak Londýn k ULEZ nepristúpi racionálnejšie, chcú Blade Runners zničiť všetky ony tisíce kamier v uliciach mesta.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *