Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Už to vzdáva aj jedna z najväčších automobiliek na svete.

Už to vzdáva aj jedna z najväčších automobiliek na svete

Ešte pred nedávnom prehlasovali, že vyrobia najväčší počet automobilov a že na čipovú krízu sa vopred pripravili. Pre rok 2022 pripravovali rekordnú výrobu áut. Už je neplánujú. 🙁
Bavíme sa japonskej firme Toyota. Nie na každého výrobcu dopadla situácia rovnako. Toyota doposiaľ dokázala s nedostatkom čipov bojovať svojou dokonalou prípravou vopred. Japonci sa poriadne poučili z ničivého zemetrasenia, ktoré ich postihlo v roku 2011. Preto upravili svoje vzťahy s dodávateľmi tak, aby prípadný dramatický výpadok výroby dokázali ustáť.No bohužiaľ, každé záložné riešenie raz padne a toto sa presne stalo aj v prípade Toyoty.  Dôvody sú úplne jasné. Nedostatok čipov, jeho maximálne obmedzená výroba a hlavne následky vojny na Ukrajine a zastavenie výroby v Rusku, kde Toyota predávala státisíce áut ročne.

V týchto dňoch totiž oznámili, že len v máji vyrobia v domácich závodoch o 200.000 plánovaných automobilov menej. V zahraničných to má byť menej o ďalších 100.000 kusov. Toto sú ich vlastné odhady za jeden jediný mesiac. Pokiaľ by to išlo takto do konca roka, čísla môžu narásť na pokles produkcii až o milióny kusov áut menej.

Len týchto pár nových udalostí sa postarali o to, aby sa automobilový svet dostal do ešte väčšieho chaosu, v akom bol predtým. Skončí sa toto vôbec niekedy? Zatiaľ tomu ale nič nenasvedčuje.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *