Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Unikátne Ferrari bolo po 40 rokoch nájdené v stodole.

Ferrari_365_GTB-4_1969_muzeum_01

Je až tak vzácne, že automobilka ho vystavuje zhrdzavené a zaprášené. Ide o tak výnimočný model, že si ho nenechala ujsť ani samotná automobilka. Ani majstri vo Ferrari, ani nikto iný si naň zatiaľ nedovolil siahnuť, a tak ho môžete vidieť v múzeu Ferrari presne tak zaprášené a skorodované, v akom stave bolo nájdené. Automobilka vystavuje svoj najnovší zbierkový prírastok, unikátny model 365 GTB/4 Daytona Berlinetta, ktoré sa pýši celohliníkovou karosériou. Ide o jediný kúsok svojho druhu, ktorého karosériu mala na starosti preslávená talianska karosáreň Scaglietti.

Toto auto si v roku 1969 kúpil blízky priateľ Enza Ferrariho. No veľmi dlho si ho neužil. Už o dva roky neskôr bolo totiž kupé predané a vyvezené do Japonska.
Vozidlo bolo totiž v roku 1977 zatvorené do stodole, z ktorej už po vlastnej osi nikdy nevyšilo. Objavené bol až v roku 2017 a ako senzačný nález sa stal súčasťou aukcie spoločnosti RM Sotheby’s. Tá ho ale ponúkla presne v tom stave, v akom bolo Ferrari nájdené. Teda bez toho, aby karosériu vôbec ostriekala či oprášila. Napriek tomu bolo však toto exkluzívne kupé, poháňané dvanásťvalcom typu Colombo, predané až za 1,8 milióna eur. V tomto stave.

Túto sumu ale podľa všetkého nezaplatila automobilka, ale niektorý zo zberateľov, ktorý si toto auto naďalej nechal v originálnom stave. A Ferrari si ho od neho len požičalo. V pláne je vraj rozsiahla renovácia, ktorá bude prebiehať pod dohľadom maranellských špecialistov. A možno aj preto toto vozidlo skončilo v Taliansku.

Nemalá starostlivosť bude venovaná aj interiéru. Rovnako aj v ňom rad nových komponentov nahradí tie originálne. Aj jeho výkon na tie časy nebol až tak zanedbateľný. Predstavoval 352 koní a na zadné kolesá, s ktorým vozidlo na stovku dokázalo zrýchliť za 5,4 s.

Ferrari_365_GTB-4_1969_muzeum_04

Celkom slušné, čo poviete? 🙂

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *