Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Ukrajinskí vodiči na Slovensku.

Ukrajinskí vodiči na Slovensku

Na Slovensku spolu s utečencami pribúdajú aj autá s ukrajinskými evidenčnými číslami.

Poisťovne zatiaľ nemusia vo veľkom riešiť škody na autách, ktoré spôsobili ukrajinské vozidlá na území Slovenska. Škodová udalosť či dopravná nehoda  sa môže stať komukoľvek. Problém je, že ukrajinskí vodiči sú väčšinou poistení len pre územie Ukrajiny. Podľa informácií ministra dopravy Andreja Doležala vozidlá s ukrajinským evidenčným číslom nemusia mať na Slovensku zaplatenú diaľničnú známku do skončenia mimoriadnej situácie v súvislosti s prílevom utečencov z Ukrajiny. Najnovšou informáciou je aj skutočnosť, že ukrajinskí vodiči s vozidlami na ukrajinských značkách na Slovensku nemusia mať zaplatené ani povinné zmluvné poistenie a nemusia platiť za spôsobené škody.

Dočasným riešením situácie je informácia, uverejnená na oficiálnej webovej stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Podľa nej škody na území SR, ktoré spôsobia  vozidlá, registrované na Ukrajine do 30. apríla 2022 bude hradiť Slovenská kancelária poisťovateľov z garančného fondu. Zo strany slovenských vodičov, ktorí sú povinní platiť si povinné zmluvné poistenie, havarijné poistenie, cestnú daň, mýto a diaľničné poplatky je táto skutočnosť vnímaná značne rozporuplne.

Čo teda robiť, ak sa zrazíte s ukrajinským autom a nie ste vinníkom nehody? Určite postupujte tak, ako pri akejkoľvek inej nehode – urobte dôkladnú dokumentáciu, spíšte potrebné doklady, všetko nafoťte a ak je vzniknutá škoda značná, zavolajte aj políciu. Následne kontaktujte Slovenskú kanceláriu poisťovateľov a nehodu im nahláste. Celý proces je jednoduchý a minimálne do konca marca máte istotu, že vám škodu preplatia.

Aká však bude situácia po 1. máji 2022 v prípade škodovej udalosti, spôsobenej vozidlami registrovanými na Ukrajine, ktoré nebudú mať uzatvorené zmluvy o PZP či zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla,  je ešte predčasne predpovedať.

Odporúčame motoristov v tejto súvislosti sledovať stránku www.skp.sk.

 

Redakcia ÚAMK SR

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *