Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Tankovanie PHM v Poľsku.

Tankovanie PHM v Poľsku.

Poľsko od začiatku februára 2022 dočasne znížilo DPH na pohonné látky na 8%. Túto skutočnosť využívajú aj vodiči zo Slovenska na nákup lacnejších pohonných látok.

Slovenskí občania však na prepravu nepoužívajú len nádrže a kanistre, ale aj iné veľké plastové nádoby, ktoré sú na tento účel nevhodné a dokonca nebezpečné.

Na túto skutočnosť upozorňuje Anna Grzesiaková z Inšpekcie cestnej dopravy v Krakove: „ To, čo robia niektorí nezodpovední slovenskí vodiči, je nielen nezákonné – pretože okrem plnej nádrže majú právo v kanistroch navyše prevážať maximálne 60 litrov benzínu či nafty –, ale hlavne mimoriadne nebezpečné.“

Riziko prevážania nadmerného množstva PHM v plastových nádobách zdôvodňuje inšpektroka tým, že plná tisíclitrová plastová nádrž, určená pôvodne na vodu, môže pri preprave (pohonných látok) na prívesnom vozíku či v interiéri vozidla vybuchnúť a spôsobiť nielen nepredstaviteľné materiálne škody, ale aj ohroziť životy ľudí. Ak by došlo k dopravnej nehode, hrozí explózia s tragickými následkami.

Na základe vzniknutej situácie upozorňujeme slovenských vodičov na zvýšené kontroly na hraničných prechodoch, ktoré sú zamerané na odhaľovanie tejto nebezpečnej činnosti.

Jozef Bek
Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *