Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Stacionárne radary na slovenských cestách.

mobile-speed-camera-device-working-summer-daytime-road-with-blurry-silver-car-background-view-from-back

Dopravno – bezpečnostná situácia na slovenských cestách je alarmujúca. Každý deň sa na nás valia správy o tragických dopravných nehodách a preto Polícia SR uvažuje nad represívnymi opatreniami, ktoré by mali tento stav zvrátiť. V súčasnosti sa zvyšuje nielen agresivita vodičov, ale narastá aj počet jázd pod vplyvom alkoholu či iných omamných látok, porušovanie základných dopravných predpisov, ale aj nedodržiavanie najvyššej povolenej rýchlosti v obci aj mimo nej.

Pripravuje sa projekt, v rámci ktorého by malo byť popri cestách nainštalovaných takmer 300 stacionárnych radarov. Projekt Automatizovaného systému odhaľovania porušení cestnej premávky je vo fáze prípravy podkladov a následne bude vyhlásené verejné obstarávanie. Projekt bude financovaný z pánu obnovy a odolnosti SR. Na miestach, ktoré sú prednostne označené ako nehodové miesta alebo sú z iného dôvodu označené ako kritické budú osádzané vyhradené technické zariadenia.

V praxi to znamená, že nové stacionárne radary budú kontrolovať nielen prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti, ale aj prejazd na červenú či dodržiavanie dopravnej značky „Stop“. Zároveň budú automaticky generovať pokuty, jako to poznáme aj zo zahraničia. Podľa vyjadrenia vedúceho oddelenia komunikácie Prezídia Policajného zboru Michala Slivku obrazové záznamy budú následne automatizovane online zasielané do jednotného systému, v ktorom dôjde k automatickému spracovaniu porušení pravidiel cestnej premávky, s čo možno najmenším zásahom ľudského faktoru a to až po odoslanie rozkazu držiteľovi vozidla a napokon spárovanie úhrady platby pokuty. Tento systém by sa mal do prevádzky nasadiť v roku  2024.

Pred každým stacionárnym radarom budú umiestnené príslušné dopravné značky, ktoré vodičov na túto skutočnosť upozornia. V rámci správneho konania o delikte držiteľ zostávajú pravidlá správneho konania zachované. Podobné pokusy v záujme zvýšenia bezpečnsoti cestnej premávky boli už aj v minulosti, ale zatiaľ sa takéto represívne opatrenia nestretli s očakávaným výsledkom, takže uvidíme, ako to dopadne teraz…

Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika
Jozef Bek
Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *