Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Spoločnosť Sony sa spojila s Hondou a vytvorili spolu značku Afeela.

Ich prvé spoločné auto je plné elektroniky a senzorov a navyše obsahuje až 45 vonkajších exteriérových kamier.

Spoločnosť Sony spolu s japonským automobilovým gigantom Honda ešte v marci 2022 oznámili, že sa spájajú a pod hlavičkou spoločnosti Sony Honda Mobility Inc. budú vyrábať nové moderné automobily. Týmto svojim krokom a spoločnou fúziou prekvapili celý automobilový svet. A hoci sa spoločnosť volá Sony Honda Mobility, značka áut, pod ktorou budú vystupovať, má názov Afeela.

Prešiel zhruba rok, odkedy spoločnosti ohlásili spoluprácu a svetlo sveta už zazrel ich prvý spoločný projekt. Prvý koncept značky Afeela je pokračovateľom konceptov Sony Vision-S 01 a Sony Vision-S 02. Najmä so Sony Vision-S 02 zdieľa kľúčové dizajnové prvky karosérie, na technologickom veľtrhu CES 2023 však odhalil aj niekoľko odlišností, ktoré majú potenciál zmeniť celý charakter vozidla.

Prvý koncept od Sony Honda Afeela je priestranný sedan alebo liftback s kompaktnými tvarmi karosérie, ktorý sa vzdialene podobá na elektrický crossover Hyundai Ioniq 5. Zadné partie plynule klesajú, čím vzniká dojem kupé.

Automobil chce byť predovšetkým technologickým lídrom, na čo však nepoukazuje pôsobivými technickými parametrami o výkone či dojazde, ale množstvom senzorov a kamier sledujúcich okolie vozidla. Dovedna ich je až 45, pričom 14 z nich sú kamery, zvyšok radary, ultrazvukové senzory a tiež lidary. Všetko s cieľom zabezpečiť autonómnu prevádzku automobilu.

Je možné, že takéto spojenia technologických a automobilových spoločností budú prirodzeným dôsledkom vývoja v oboch týchto priemysloch, pretože presahy medzi nimi začínajú stierať niekdajšie hranice. Automobilky potrebujú technologické spoločnosti kvôli softvéru a schopnosti rýchlo modernizovať, aktualizovať, technologické firmy zasa prirodzene hľadajú širší priestor pre svoje podnikanie, v ktorom mobilita zohráva kľúčovú úlohu.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *