Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Slovensko môže mať obrovský problém.

Slovensko môže maž obrovský problém.

Ak sa neprispôsobíme elektromobilite, môžme stratiť až 85-tisíc pracovných miest.
Po nedávných správach, že nástup elektromobilov nijak výrazne neohrozí zamestnanosť v automobilovom priemysle a dôjde skôr k presunu zamestnancov na pozície s inou náplňou práce, je tu informácia o reálnejších dopadoch elektromobility na slovenský automobilový priemysel. Slovensko má problém, ak sa neprispôsobí novej situácii, môžme prísť o niekoľko desiatok tisíc pracovných miest.

Ako uvádza mediálny portál EÚ Euractiv Slovensko momentálne čelí neveľkej výzve v podobe transformácie automobilového priemyslu. Ak sa neprispôsobí nastupujúcej mohutnej vlne elektromobility aj v oblasti vývoja a finálnej výroby, reálne mu hrozí strata približne 85-tisíc pracovných miest.
Elektrické autá sú totiž špecifické na vývoj aj výrobu, tá pri správnej organizácii nepotrebuje toľko pracovníkov. V kombinácii s utlmovaním výroby áut so spaľovacími motormi tak príde veľký odliv ponuky práce.

Neschopnosť prispôsobiť sa novým okolnostiam pri prechode na elektromobilitu môže v najhoršom prípade viesť k poklesu národného HDP do roku 2040. Neskôr až na úroveň o desať percent nižšiu ako v prípade najlepšieho scenára. Celková zamestnanosť by mohla klesnúť o 4,5 percenta v porovnaní s úrovňou v roku 2020.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *