Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Skúšky v autoškole po novom.

Skúšky v autoškole po novom

Skúšky v autoškole čaká od nového roku zmena. Končia písomné testy a teoretická skúška bude vygenerovaná počítačom z väčšieho množstva otázok, ako tomu bolo doposiaľ. Do autoškôl prichádza systém VYTES, ktorý bude znamenať vykonávanie teoretickej skúšky pre žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia, ale aj pre vodičov, ktorým bolo zadržané vodičské oprávnenie výlučne v elektronickej podobe. Slovensko sa tým má priblížiť k európskym štátom, kde už podobný systém je v praxi používaný.

Proces skúšky sa vlastne mení len v tej časti, kedy sa vykonáva písomná skúška, ktorá je nahradená elektronickou skúškou. Systém je iný aj v tom, že doteraz sa skúšky vykonávali v priestoroch autoškoly po príchode skúšobného komisára. Po novom miestnosti, kde sa budú tieto skúšky vykonávať, budú na okresných riaditeľstvách polície, resp. okresných úradoch. Žiadatelia sa presunú tam a bude zistená ich totožnosť. Počítač im vyselektuje test z množiny otázok. Skúška bude ukončená tým, že softvér vyhodnotí úspešnosť žiadateľa. Je to bez zásahov skúšobného komisára či nejakej inej osoby. Kompetentní veria, že tento systém pozitívnym spôsobom ovplyvni dopravno-bezpečnostnú situáciu na Slovensku.

Čo sa týka bodového hodnotenia minimum pre všetkých 16 skupín vodičských oprávnení je 90 bodov zo 100 možných. Počet otázok sa výrazne zvýši. Otázky budú po novom hodnotené od 1 do 4 bodov a budú zaradené z 10 okruhov. Osnovy, ktoré majú inštruktori učiť žiadateľov, sú premietnuté do otázok.

Úroveň výučby v autoškolách je značne diskutabilná. Na Slovensku máme elitné autoškoly, ale aj také, kde by sa o kvalite výučby dali viesť dlhé polemiky. Nehovoriac o tom, že mnohé z autoškôl majú zastaralé a nemoderné technické prostriedky. Táto nízka úroveň výučby potom prináša do cestnej premávky vodičov, ktorí sú veľkým bezpečnostným rizikom pre ostatných účastníkov cestnej premávky.

Zostáva nám veriť a budúcnosť ukáže, či plánovaný nový systém skúšania prinesie očakávané výsledky.

Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika

JUDr. Eva Žitná
Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *