Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Prihlásenie dovezeného vozidla zo zahraničia

Prihlásenie dovezeného vozidla zo zahraničia

Premýšľate nad kúpou vozidla? Nenašli ste na Slovensku to pravé a chcete siahnuť po výhodách dovezeného auta? Ak je vaša odpoveď kladná, ešte predtým, ako si sadnete za volant, musíte takéto auto prihlásiť na Slovensku. Ako to prebieha, čo budete potrebovať a aké kroky vykonať?

Dovoz áut z Nemecka je obľúbeným riešením v prípade, že chcete skoro nové auto v špičkovej výbave a kvalite, o ktoré sa majiteľ skutočne staral a najazdil na ňom málo kilometrov. Často sa potom stane, že takéto auto je dokonca výhodnejšie v porovnaní s novým kúpeným na Slovensku. Niekto môže ako nevýhodu takejto kúpy brať o čosi zložitejšie prihlasovanie dovezeného vozidla. Pokiaľ však viete ako na to, prihlásenie dovezeného vozidla zo zahraničia nebude žiadnym problémom. Tu je malý návod.

 

Prihlásenie dovezeného vozidla zo zahraničia

 

Preklad všetkých potrebných dokumentov

Pokiaľ dovoz auta z Nemecka ponúkajú skúsení a spoľahliví partneri, o prihlásenie auta sa postarajú za vás. V prípade, že idete na vlastnú päsť, celým procesom musíte prejsť sám.

V prvom rade budete potrebovať preložiť všetky dokumenty súvisiace s dovozom. Jedná sa napríklad o kúpnu zmluvu, faktúru alebo technický preukaz. Vašou úlohou je teda získať úradný preklad týchto tlačív, nakoľko auto budete potrebovať prihlásiť v našej krajine.

Nemusíte to však robiť vy. Požiadajte agentúru alebo si nájdite kvalitného prekladateľa a o cudzie jazyky sa nemusíte starať. Pokiaľ ide o auto dovezené z Nemecka, nemeckého prekladateľa nájdete skutočne rýchlo.

 

Kontrola originality

A prečo budete potrebovať všetky hore uvedené dokumenty v preklade? Odpoveď je – kontrola originality. Tá je dôležitým aspektom každého auta, ktoré sa dováža. Cieľom tohto procesu je overiť autenticitu vozidla a zistiť, či sa nezasahovalo do konštrukcie, motoru alebo VIN čísla. Kontroluje sa história vozidla a jeho celkový stav.

Overujú sa aj všetky doklady od auta a výsledkom kontroly originality je odborný posudok, ktorého platnosť je 15 dní. Ten budete potrebovať pri ďalšom kroku.

 

Technická a emisná kontrola

A tým je technická a emisná kontrola vozidla.

Tá sa však vykonáva iba vtedy, pokiaľ je dovezené auto staršie ako 4 roky. STK a EK majú za úlohu overiť technický stav vozidla a emisie, aby sa zabezpečila bezpečnosť na cestách a ochrana životného prostredia. STK sa zameriava na kontrolu bezpečnosti, technickej spôsobilosti a funkčnosti vozidla, zatiaľ čo EK sa sústreďuje na emisie, aby obmedzila škodlivé vplyvy výfukových plynov na ovzdušie.

Potrebovať budete preložené dokumenty, ako aj posudok z kontroly originality.

 

Povinné zmluvné poistenie

Samozrejmosťou je povinné zmluvné poistenie na základe VIN čísla. Bez tohto kroku nové značky nezískate. PZP vybavíte na každej poisťovni, prípadne kontaktujte svojho poisťovacieho agenta alebo finančného poradcu.

 

Prihlásenie dovezeného vozidla zo zahraničia

 

Recyklačný poplatok a nahlásenie na JDV

Nasledujú dva poplatky:

  • recyklačný poplatok – uhradíte ho cez stránku iDovoz.sk. Stačí zadať VIN a beriete tak zodpovednosť za odpad z vášho dovezeného auta.
  • poplatok za jednotlivo dovezené vozidlo – pri dovoze auta zo zahraničia je potrebné toto vozidlo nahlásiť ako jednotlivo dovezené vozidlo (JDV). Vykonáte to na okresnom úrade alebo v klientskom centre. Opäť potrebujete všetky dokumenty, občiansky preukaz a vyplnenú žiadosť.

 

Značky

Pokiaľ ste poctivo prešli celým procesom, odmenou vám bude posledný krok. Tým je prihlásenie auta na značky a zaplatenie posledných poplatkov. Na dopravný inšpektorát prinesiete všetky vyššie spomenuté dokumenty, zaplatíte kolok, získate značky a po ich nasadení môžete oficiálne veselo jazdiť.

Poplatky sa zvyknú meniť, preto s ich výšku vopred skontrolujte na stránke Ministerstva vnútra.

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *