Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 948 799 710
info@uamk.sk
Slovensko

Používanie bezpečnostných pásov v aute.

Používanie bezpečnostných pásov v aute.

Bezpečnostný pás v aute je jedným z významných bezpečnostných prvkov, ktorý nám v kritickej situácii môže zachrániť život.

Zákon č. 8/2009 o cestnej premávke určuje v § 8 povinnosť používania bezpečnostných pásov a iných zadržiavacích zariadení pre všetkých, okrem výnimiek, ktoré sú v tomto paragrafe presne definované.

Výnimky platia podľa znenia zákona v týchto prípadoch:

  1. vodič vozidla ozbrojených síl, ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov, Vojenskej polície, obecnej polície, Hasičského a záchranného zboru, ostatných hasičských jednotiek, Horskej záchrannej služby, záchrannej zdravotnej služby, banskej záchrannej služby, Vojenského spravodajstva, Slovenskej informačnej služby a prepravované osoby, ak si to vyžaduje plnenie ich úloh,
  2. inštruktor autoškoly, ktorý vykonáva činnosť podľa § 7 ods. 1,
  3. osoba s telesnou výškou menšou ako 150 cm s výnimkou osoby, ktorá je povinná používať zadržiavacie zariadenie podľa podmienok ustanovených v osobitnom predpise,
  4. vodič vozidla taxislužby pri zmluvnej preprave osôb v obci,
  5. osoba, ktorá nemôže byť pripútaná zo zdravotných dôvodov; takáto osoba sa musí preukázať osvedčením o oslobodení od použitia bezpečnostných systémov vozidla.

Výnimka podľa odseku 1 písm. c) a d) sa nevzťahuje na osobu, ktorá sa prepravuje na mieste, ktoré je chránené pred účinkami nárazu vozidla airbagom.

Upozorňujeme, že odstavec c) sa týka len dospelých ľudí, ktorých výška nedosahuje 1,5 m, a dôvodom je aj to, že by im bezpečnostný pás mohol  v prípade dopravnej nehody spôsobiť úraz v oblasti krku. Zároveň však platí, že aj tieto osoby musia použiť bezpečnostný pás, ak sedia na mieste s airbagom. To znamená na prednom sedadle, výnimka sa týchto osôb týka v tom prípade, ak sedia na sedadle vzadu bez airbagov.

Pri deťoch je samozrejmosťou a povinnosťou používanie detských autosedačiek, ktoré je zakotvené aj v Nariadení vlády č. 554/2006 Z.z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách určitých kategórií.

Lekárske osvedčenie o oslobodení od použitia bezpečnostných pásov má platnosť obmedzenú na jeden rok. To znamená, že osvedčenie od lekára nie je jednorazové a nekonečne platné, ale musí sa po roku aktualizovať.

 

Jazdite bezpečne a používajte bezpečnostný pás!   

Autor: JUDr. Eva Žitná
Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ad
Ad