Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Portugalská Rallye – výsledky

Portugalská Rallye - výsledky

Majster sveta, Kalle Rovanperä vyhral po roku opäť Portugalskú rely. Fínsky pilot tímu Toyota v záverečnej etape obhájil vedenie pred španielskym súperom Danim Sordom a vybojoval premiérový triumf v sezóne. Zároveň sa ujal vedenia v šampionáte. Týmto víťazstvom sa posunul pred svojich tímových kolegov Elfyna Evansa, ktorý už v piatok v Portugalsku havaroval, a doterajšieho lídra seriálu Sébastiena Ogiera, ktorý na tomto podujatí neodštartoval.Kalle Rovanperä bol počas súťažného víkendu najrýchlejší v desiatich, z celkových 19 skúšok vrátane záverečnej power stage a zvíťazil s náskokom 54,7 sekundy. „Trvalo to príliš dlho, ale sme späť. Musím vyjadriť veľké vďaka Jonnemu (spolujazdcovi Halttunenovi) a tímu.“ Takto sa radoval mladý, ešte len dvadsaťdvaročný Rovanperä, ktorý sa dočkal triumfu prvýkrát od začiatku októbra, keď vyhral na Novom Zélande.

Najlepší výsledok v sezóne si pripísal aj Danny Sordo. Za ním skončil s takmer polminútovým odstupom kolega z tímu Hyundai Esapekka Lappi, ktorý zopakoval výsledok z predchádzajúcej Chorvátskej rely. Fín profitoval aj z technických problémov ďalšieho jazdca vo vozidle kórejskej automobilky Hyunday, Thierryho Neuvillea z Belgicka.

Päťnásobný vicemajster sveta od prvej skúšky záverečného dňa postrádal výkon motora a prepadol sa z tretieho miesta, po sobote na piatu, s konečnou stratou cez osem minút. Pred ním sa umiestnil ešte exmajster sveta Ott Tänak z Estónska vo Forde, ktorý sa posunul na druhé miesto hodnotenia MS.

Portugalská rallye 2023, podnik majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach – výsledky:

  1. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) 3:35:11,7,6, 2. Sordo, Carrera (Šp./Hyundai i20) -54,7, 3. Lappi, Ferm (Fin./Hyundai i20) ) -1:20,3, 4. Tänak, Järveoja (Est./Ford Puma) -2:04,1, 5. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -8:22,5, 6. Greensmith, Andersson (Brit., Švéd./Škoda Fabia RS) -9:43,4,

Priebežné poradie MS (po 5 z 13 pretekov): 1. Rovanperä 98, 2. Tänak 81, 3. Ogier (Fr./Toyota Yaris) 69, 2. Evans (Brit./Toyota Yaris) 69, 5. Neuville 68, 6. Lappi 49.

Priebežné poradie tímov: 1. Toyota 201, 2. Hyundai 169, 3. M-Sport/Ford 134.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *