Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Pevné radary na Slovensku zrejme meškajú

Pevné radary na Slovensku zrejme meškajú

Už aj na Slovensku sa pripravuje takmer 300 policajných radarov. Teda podľa prvých plánov 270. Prípravy sú už vraj v plnom prúde. Vyprofitujú z nich mestá a obce?

Už dlhšie avizovaný projekt štátu napreduje. Policajné radary majú podľa plánov polície zaplaviť krajinu. Budú fungovať tak, že budú automaticky pokutovať previnilcov za rýchlosť. No nielen za ňu. Budú sa sústreďovať aj na iné priestupky, a to predovšetkým v rámci najviac rizikových úsekov. Policajný prezident Štefan Hamran pôvodne avizoval príchod 270 radarov už tento rok. je to reálne?

“Podľa časového harmonogramu projektu by technické zariadenia mali byť umiestnené do konca roku 2024,” uviedlo ministerstvo vnútra v stanovisku pre Topspeed.sk. Z tejto odpovede sa tak dá vyčítať, že zámer policajného prezidenta sa môže premietnuť do reality s omeškaním. V októbri 2022 totiž Štefan Hamran avizoval, že chcú do roka začať s rozmiestňovaním 270 radarov, no ministerstvo teraz hovorí o termíne do konca budúceho roka, čo by bolo až o celý rok neskôr.

Čo sa týka samotných radarov, úradníci pripravujú verejné obstarávanie a pracujú na formálnych schvaľovacích procesoch. V decembri 2022 sa uskutočnilo prvé stretnutie s relevantnými firmami. Išlo o takzvané prípravné trhové konzultácie, v rámci ktorých štát informoval spoločnosti o plánovanom verejnom obstarávaní. Ďalšie takéto stretnutie je plánované v budúcom týždni.

Verejné obstarávanie vyhlási rezort vnútra po ukončení prípravnej fázy a, prirodzene, keď dostane projekt zelenú. Keďže na tento rok sa počíta s parlamentnými voľbami, tie môžu zamiešať kartami a priniesť potenciálne aj zmeny vo vedení ministerstva i v prioritách, na ktoré sa chce rezort zameriavať. Radary už raz na nedostatku politickej podpory stroskotali, a to v predchádzajúcom volebnom období, kedy sa proti nim postavila vládna SNS.

Dostanú podiel z vybraných pokút aj obce?

Štát chce rozbehnúť aj spoluprácu so samosprávami. „Obec alebo mesto si bude môcť zakúpiť zariadenie, nainštaluje ho a náš návrh, pevne verím, bude taký, že štát im bude odvádzať tie finančné prostriedky, ktoré to zariadenie na konkrétnom úseku vyberie,“ popisoval v októbrovej relácii Na telo Plus šéf slovenskej polície. Obce by sa tak pripojili do systému spravovaného políciou, ktorá by automaticky posielala pokuty vodičom poštou. Podľa Hamrana to umožní obciam a mestám, aby získali finančné prostriedky na nákup ďalších radarov. “S orgánmi samospráv, v miestnej pôsobnosti ktorých je plánované osadenie technického zariadenia, komunikujú príslušné dopravné inšpektoráty,” spresňuje v najnovšom stanovisku ministerstvo vnútra. Zoznam toho, kde konkrétne sa s novými radarmi na Slovensku počíta, však rezort upresnený vraj zatiaľ nemá.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *