Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Otvorili nový obchvat Brezno

Vodiči sa dočkali. Obchvat Brezna, naplánovaný pred 40 rokmi a za 40 miliónov eur dnes odovzdali.
Obyvatelia Brezna, ale aj tranzitujúci vodiči sa dočkali otvorenia druhej etapy obchvatu mesta Brezno, ktorý prepája hlavný ťah I/66 s cestou I/72 v smere na Tisovec. Stavba necelého dvojkilometrového úseku si vyžiadala náklady takmer 40 miliónov eur z eurofondov. Prví vodiči po ňom prešli v piatok okolo poludnia. Ide o ďalšiu odovzdanú stavbu z EU fondov.Vodiči môžu oddnes využívať ďalšiu časť obchvatu Brezna, mimochodom naplánovanú pred 40 rokmi.
Tranzitná doprava z Banskej Bystrice smerom na Tisovec sa už kompletne vyhne centru mesta. 1,6 km dlhý úsek nadväzuje na prvý úsek dokonečný v roku 2017.
Druhú etapu obchvatu Brezna otvorili až na konci septembra. Stavba, ktorá mala byť dokončená už pred niekoľkými mesiacmi, sa predražila o takmer 100 percent. Dôvodom bol zosuv svahu v dĺžke približne 500 metrov.

Odsunie to dopravu z centra mesta, ktorá smeruje na Tisovec po ceste I/72. Už bude smerovať priamo, od príjazdu od Banskej Bystrice sa vodiči dostanú priamo na výjazd po ceste I/72 za mestom. Na úseku je niekoľko mostných objektov,“ uviedol riaditeľ Investičnej výstavby a správy ciest Banská Bystrica Slovenskej správy ciest Miloš Kreth.

Pri prepočte na kilometer postavenej cesty ide o najdrahšiu dopravnú komunikáciu na Slovensku.
Výstavba úseku sa predĺžila o niekoľko mesiacov pre masívny zosuv svahu v dĺžke asi 500 metrov, ktorý ohrozoval domy aj priemyselnú zónu. Bolo nutné vykonať nadštandardný geologický prieskum. Práce sa tiež výrazne predražili. Pôvodne vysúťažená cena diela sa pohybovala okolo 20 miliónov, došlo však k jej stopercentnému zvýšeniu.

K zvýšeniu došlo vplyvom zosuvu svahu a stavbu tiež zachytila covidová pandémia a vojnový konflikt na Ukrajine, to všetko do toho vstúpilo. Celková suma je tak približne 40 miliónov eur s DPH,

zdôvodnil Kreth. Výstavbu realizovalo združenie spoločností SMS a Viakorp.
Obchvat mesta Brezno pozostáva z troch etáp, prvá bola odovzdaná do užívania v roku 2017. Druhá etapa prepája hlavný ťah medzi Banskou Bystricou a Breznom s cestou I/72 smerom na Tisovec, tretia etapa obchvatu má pokračovať v smere na Horehronie. Jej bližšie termíny nie sú zatiaľ známe.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *