Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Ojazdené pneumatiky – čo s nimi?

ojazdené pneu

Stalo sa vám, že vám v pneuservise odmietli zobrať ojazdené pneumatiky alebo si za ne dokonca pýtali poplatok?
Ak by pneuservis vyžadoval peniaze za spätný zber, išlo by o vážne porušenie zákona. A to musíte ihneď bezodkladne nahlásiť. Za zber starých pneumatík ste zaplatili už pri ich kúpe v takzvanom recyklačnom poplatku, čo musí každý pneuservis povinne zohľadniť.

Ojazdené pneumatiky často končia na ilegálnych skládkach v lese. Sú hrozbou pre životné prostredie i pre človeka. Existuje pritom zákon, ktorý pneuservisom a predajcom ukladá povinnosť spätného zberu opotrebovaných pneumatík zadarmo. Vedia ale o ňom všetci motoristi? Ako vyzerá jeho uplatňovanie v praxi?

Rozklad gumovej pneumatiky trvá v prírode 200 až 300 rokov. Okrem toho, že ide o nezanedbateľné číslo, vedľajší efekt takéhoto rozkladu má ďalekosiahle následky. Pneumatika ponechaná v lese môže ľahko vzbĺknuť a pri horení následne uvoľniť množstvo škodlivých látok. Čierne skládky sú stále vážnou hrozbou. Vieme jej však zabrániť a ojazdené pneumatiky ďalej spracovať do iných produktov. Povrchy pod športoviská, protihlukové steny, rohože. To všetko môže vzniknúť zo spracovaného granulátu. Rozdrvená pneumatika si totiž zachováva svoje vlastnosti ako elasticita, tlmivosť, odolnosť voči UV žiareniu a zdravotná nezávadnosť.

Aby sa však namiesto hromadenia v lese pneumatiky rozumne zužitkovali, musia sa dostať do správnych rúk. V tomto prípade späť do pneuservisu alebo predajne pneumatík kamennej alebo internetovej prevádzky. Tie sú povinné vykonať spätný zber pneumatík zadarmo. Zakotvené je to už i v zákone, napriek tomu sa zdá, že mnoho motoristov o tomto svojom práve netuší alebo má pochybnosti. Ako to teda je? Spätný zber pneumatík je zo zákona zadarmo.Legislatíva povinnosť spätného zberu ukladá veľmi jasne.

Od 1.1. 2016 platí na Slovensku nový Zákon o odpadoch č.79/2015, ktorý bol niekoľkrát novelizovaný a podľa ktorého musí každý subjekt, ktorý predáva pneumatiky alebo ich prezúva aj bez ich predaja, zadarmo zabezpečiť spätný zber ojazdených pneumatík, a to bez ohľadu na značku pneumatiky a bez podmienky viazania na kúpu novej pneumatiky alebo iného tovaru.
Možnosť spätného zberu majú aj obce, a to na miestach určených všeobecne záväzným nariadením a po uzatvorení zmluvy s výrobcom, alebo Organizáciou zodpovednosti výrobcov (OZV).Tá sa v danej súvislosti snaží šíriť osvetu a informovať tak spotrebiteľov i distribútorov.Ľahko sa totiž môže stať, že distribútor odmietne pneumatiky prevziať, nemá označené miesto spätného zberu alebo zber vykonáva iba za poplatok. Spotrebiteľ má však plné právo na bezplatný odber, cena zaň je totiž už zahrnutá v kúpnej cene pneumatiky a uvedená na bločku.
Dobrou správou je, že v uplynulých rokoch sa situácia významne zlepšila a dnes by ste už s odovzdávaním starých pneumatík nemali mať problémy.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *