Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Nové dopravné značky.

Nové dopravné značky.

Mnohí vodiči si už určite všimli, že sa popri cestách objavujú nové dopravné značky.

Novela zákona o cestnej premávke sa snaží o zjednotenie dopravných značiek v rámci Viedenského dohovoru  o dopravných značkách a signáloch. Postupne tak z našich ciest zmiznú niektoré dopravné značky a budú nahradené novými. V rámci dvojročného prechodného obdobia by mali byť pôvodné dopravné značky nahradené novými.

Cieľom zmeny je zjednotenie dopravného značenia v EÚ, aby sa uľahčila orientácia motoristov a tým zvýšila bezpečnosť cestnej premávky.

Prinášame Vám prehľad niektorých zmenených dopravných značiek.

Obrázok1

Označenie diaľnic sa mení z pozdĺžnych modrých tabúľ na štvorcové zelené tabule. Touto dopravnou značkou ostávajú označené všetky cesty, kde je povolená maximálna rýchlosť 130 km/h, takže aj cesty, označené doteraz písmenom R. Dopravná značka pre rýchlostné cesty ako také sa ruší.

Podľa novely zákona o cestnej premávke budú cesty mimo diaľnic označené modrou štvorcovou tabuľou ako cesty pre motorové vozidlá. Na cestách s týmto označením možno mimo obce jazdiť rýchlosťou 90 km/h, v obci 50 km/h a môžu ju využívať len vozidlá, ktoré sú schopné dosiahnuť rýchlosť aspoň 60 km/h. Teda, takto označené cesty napríklad nesmú využívať elektrobicykle alebo elektrické kolobežky.

Na výstražnej značke, upozorňujúcej na železničné priecestie, nahradil parnú lokomotívu elektrický rušeň. Dôvodom zmeny uvedenej dopravnej značky je modernizácia a technický pokrok v spoločnosti.

Zmena dopravnej značky, označujúcej pešiu zónu v podstate nemá žiadny dopad na motoristov. Je však dobré o nej vedieť.

Nové dopravné značky majú nový tvar, čiastočne aj význam alebo použité symboly. Väčšina z nich je ale jasná a zrozumiteľná a taktiež mnohé sú prispôsobené tým, ktoré motoristi poznajú z ciest v iných európskych krajinách. Netreba však podceňovať sledovanie všetkých dopravných značiek v záujme bezpečnosti cestnej premávky.

Všimli ste si už aj Vy nové dopravné značky?

Dajte nám vedieť svoj názor!

Jazdite bezpečne, opatrne a ohľaduplne!   

Autor: JUDr. Eva Žitná
Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *