Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Na budúci týždeň zažije Slovensko taký protest, aký ešte naša krajina nikdy nezažila.

protest

Najbližší protest farmárov, gazdov, roľníkov a poľnohospodárov sa na väčšine územia Slovenska uskutoční 19. februára napoludnie pred sídlami Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Vo štvrtok, 22. februára, sa uskutoční ďalší, podľa informácií Denníka N ten najväčší farmársky protest na Slovensku. K protestnej aktivite, ktorú vyhlásilo Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov, sa pridáva Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF, Iniciatíva poľnohospodárov, Spolok farmárov Slovenska a Združenie vlastníkov pôdy a rodinných fariem Slovenska. Informovala o tom Ivana Tomčíková, asistentka ASYF. Priblížila, že cieľom protestu je poukázať na situáciu farmárov na Slovensku, ktorí sú obeťou nepredvídateľných rozhodnutí štátnych inštitúcií.

Farmári podľa nej považujú za potrebné vyriešiť najmä okamžité vyplatenie priamych platieb, úľavy sociálnych odvodov pre všetkých farmárov, odbúranie neúnosnej administratívnej záťaže farmárov či odstránenie diskriminácie pri pôde Slovenského pozemkového fondu (SPF). Požiadavky sú podľa slov predsedu Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Jána Jelena legitímne. „Najmä nevyplatenie priamych platieb prvýkrát po 19 rokoch považujeme za veľmi nekorektné konanie. Hlavne z dôvodu, že to nebolo dostatočne odkomunikované a farmári sa nemohli na takýto stav dostatočne pripraviť,“ uviedol Jelen.

Za najväčší problém slovenského poľnohospodárstva považujem neustálu diskrimináciu menších farmárov a gazdov. Vidíme to pri príprave odvodových úľav, ale aj pri prenájme pôdy v správe Slovenského pozemkového fondu a podobne“ zdôraznil predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku – ASYF Marián Glovaťák.

Najväčší protest v histórii Slovenska

Farmári na Slovensku plánujú vo štvrtok, 22. februára, veľký protest, ktorý sa má stať najväčším v histórii krajiny. Hoci sa neplánujú správať ako vandali, k čomu došlo nedávno v Bruseli, očakáva sa, že na cestách sa objaví až 2 000 traktorov a doprava v centrách väčších miest bude zablokovaná. Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, v rozhovore pre Denník N potvrdil, že farmári protestujú proti zložitým dotačným systémom Európskej únie, prílišnej administratíve a ambicióznej ekologizácii poľnohospodárstva v Európe. Taktiež nesúhlasia s vysokým dovozom agrokomodít z Ukrajiny. Macho pre denník uviedol, že „Európska komisia zatiaľ nepredstavila zásadné ústupky.“ Komora oznámila protest voči spoločnej agrárnej politike Európskej únie, ktorý sa bude konať na cestách a hraničných priechodoch.

Na otázku o obmedzeniach pre motoristov Macho odpovedal s presvedčením. „Centrá miest zablokujeme úplne. Do Bratislavy či Trnavy príde viac ako sto traktorov. A veľa ich bude aj v iných krajských mestách. Centrá miest ale zablokujeme až po deviatej hodine rannej, keď už budú deti v školách, aby sme nenarúšali výuku,“ vyjadril sa pre denník.

„Naša komora má 35 regionálnych pobočiek po celej krajine od Senice až po Humenné. Vo všetkých mestách, kde sídlime, budú prebiehať protesty. Po hlavných cestných ťahoch sa v nich bude presúvať poľnohospodárska technika s odkazmi, prečo a za čo protestujeme,“ dodal Emil Macho v rozhovore.

Zároveň verí, že verejnosť bude tolerantná. Dodal, že protest je koordinovaný s farmármi z Česka, Poľska a Maďarska, a všetci sa spolu stretnú na vytipovaných priechodoch.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *