Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Môžme predbehnúť kombajn?

Jar je ročné obdobie, keď sa na našich cestách začínajú objavovať poľnohospodárske stroje a kombajny, ktoré vychádzajú na polia. Samozrejme väčšina z nich ide kvôli svojej hmotnosti a konštrukčnej rýchlosti pomaly. Tým sa za nimi vytvárajú kolóny áut a nieraz sa nám stáva, že strácame trpezlivosť. Je možné takéto vozidlo bez väčších problémov predbehnúť? Predpisy majú svoj význam. Tu si ale musíme vysvetliť pár faktov. To znamená, že za pomaly sa pohybujúce vozidlo sa považuje akékoľvek vozidlo, ktoré nemôže ísť rýchlejšie ako 25 km/h.

Na začiatok možno definícia. Čo je to pomaly sa pohybujúce vozidlo?
Podľa § 2 ods. 1 písm. d) zákona o cestnej premávke je pomaly sa pohybujúcim vozidlom „vozidlo, ktorého najvyššia konštrukčná rýchlosť nepresahuje 25 km/h“.

To znamená, že za pomaly sa pohybujúce vozidlo sa považuje akékoľvek vozidlo, ktoré nemôže ísť rýchlejšie ako 25 km/h.
Do tejto kategórie patria napríklad:

Traktory
Cyklisti
Kone
Chodci
Vozíky
Stavebné stroje
Elektrické kolobežky

Je dôležité poznamenať, že definícia pomaly sa pohybujúceho vozidla sa môže líšiť v závislosti od miestnych predpisov. Vždy je preto dôležité skontrolovať miestne predpisy, aby ste sa uistili, aké sú požiadavky na pomaly sa pohybujúce vozidlá.

Povinnosti vodiča pomaly idúceho vozidla pri predbiehaní
V praxi táto definícia viac-menej znamená, že pomaly idúcim vozidlom budú okrem iného lesné stroje, bagre, buldozéry, cestné valce alebo dopravné vozidlá. Nebude to však poľnohospodársky traktor. Pokiaľ ide o osobitné pravidlá predbiehania takýchto vozidiel, právna úprava hovorí predovšetkým o povinnostiach, ktoré zostávajú vodičovi pomaly idúceho vozidla. V príslušnom zákona o cestnej premávke „je povinný na uľahčenie predbiehania zachádzať čo najďalej vpravo„.

Okrem toho vodič pomaly idúceho vozidla nesmie ani zvyšovať rýchlosť. Hoci sa tento problém nezdá byť silne reálny pre dopravný prostriedok, ktorý vyvinie maximálnu rýchlosť 25 km/h….

Tu je niekoľko ďalších dôležitých informácií o pomaly sa pohybujúcich vozidlách:

Pomaly sa pohybujúce vozidlá musia jazdiť po okraji vozovky.
Pomaly sa pohybujúce vozidlá musia dať prednosť rýchlejšie idúcej premávke.
V niektorých prípadoch je pre pomaly sa pohybujúce vozidlá povinné používať cyklistické chodníky alebo iné vyhradené trasy.
Vodiči pomaly sa pohybujúcich vozidiel musia dbať na bezpečnosť a dávať pozor na ostatných účastníkov cestnej premávky.
Povinnosti vodiča pri predbiehaní pomaly idúceho vozidla
Vodič pomaly idúceho vozidla musí zastaviť pri pravom okraji vozovky. Čo však vodič predbiehajúceho vozidla? Tu predpisy mlčia. Napriek tomu sa oplatí zapojiť predovšetkým zdravý rozum.

Preto je potrebné:

pozornejšie ako obvykle rozhliadnuť sa po situácii v cestnej premávke. Pomaly idúce vozidlo môže byť napríklad širšie ako nákladné vozidlo. To môže účinne obmedzovať viditeľnosť.
dbajte na zvýšenú opatrnosť. Pozorovanie je jedna vec. Pri manévrovaní na úzkej ceste sa vždy oplatí mať na pamäti veľkosť pomaly idúceho vozidla a skutočnosť, že môže mať vyčnievajúce časti.
zásada obmedzenej dôvery. V praxi sa totiž niekedy stáva, že vodiči pomaly idúcich vozidiel zabudnú signalizovať manévre. Pri predbiehaní pomaly idúceho vozidla existuje skutočne len jedna vec, ktorá vám to uľahčí. Poľnohospodárske alebo lesné stroje vyvíjajú rýchlosť do 25 km/h. To znamená, že osobné vozidlo vykoná manéver rýchlo.

Môžem predbiehať pomaly idúce vozidlá za značkou „Zákaz predchádzania motorových vozidiel“?

Značka zakazuje vodičom motorových vozidiel predbiehať viacstopé motorové vozidlá. Je pomaly idúce vozidlo podchytené v tejto definícii? Určite. Je mu preto zakázané predbiehanie. A dôvod je zrejmý. Značka totiž označuje miesta, kde by sa vozidlá vzhľadom na terén alebo nedostatočnú viditeľnosť nemali predbiehať na opačnej časti vozovky. Toto pravidlo, napríklad v prípade kombajnu, teda platí v plnom rozsahu.

Predbiehanie pomaly idúceho vozidla za touto značkou môže znamenať pokutu 100€.

Môžem predbiehať pomaly idúce vozidlá na dvojitej súvislej čiare?

Vodič počas jazdy nesmie prekročiť ani vniknúť na čiaru namaľovanú na vozovke. Je preto otázne, či sa mu podarí predbehnúť pomaly idúce vozidlo v jednom jazdnom pruhu. Odpoveď teda môže byť len jedna. V 99 percentách prípadov nie je možné predbiehať pomaly idúce vozidlá na dvojitej súvislej čiare. Porušenie tohto zákazu znamená pokutu 50€.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *